Kadınlar Hakkında Doğru Bilinen 10 Yanlış!

İngiliz psikologlar tarafından hazırlanan ve Psychological Science isimli dergide yayınlanan araştırmada, kadınlar hakkındaki 10 yaygın düşünce çürütüldü.

1- İlk çağlarda kadınlar da çalışıyordu.

1

Tarihin ilk çağlarından itibaren erkeklerin toplayıcılıkla ailenin yiyecek ihtiyacını karşıladığı bilinir. Ancak arkeologlara göre kabilenin ihtiyacının %80’ini kadınlar karşılıyordu. Erkekler sadece zaman zaman büyük hayvanları avlamaya gidiyordu.

2- Çocuklarla iletişimde baba ön planda.

baba-ilgisi

Kadınların çocuklarıyla daha fazla duygusal iletişim kurduğu bilinir. Psikologlar bunun yanlış olduğunu ortaya çıkardı. Babalar annelerden daha fazla vakit geçiriyor, daha fazla sevgi gösterisinde bulunuyor. Ancak anneler çocukları gülümsediğinde daha fazla mutlu oluyor.

3- Çocukları kokularından tanımada babalar daha başarılı!

Mom-and-Baby

Anneler çocuklarını kokularından tanıyabiliyor. Aslında bu çok da doğru bir bilgi değil. Annelere çocuklarının giydiği t-shirtler verilerek yapılan bir deneyde annelerin çocuklarını tanıyamadıkları görüldü. Babalar ise daha büyük bir çocukla bebeğin kokusunu ayırt etmede başarı gösterdi.

4- Çalışan kadınlar aslında erkeklerden daha çok kazanıyor!

Regus_Gorsel1

Çalışan kadınların erkeklerden daha az kazandığı düşünülür. Ancak araştırmaya göre Avrupa’daki kadınların %60’ı erkeklerden daha fazla kazanıyor.

5- Kadınlar daha sinirli!

kisisel-ofke-kontrolu-mkl1

Kadınların erkekler kadar sinirli olmadığını düşünüyorsanız yine yanılıyorsunuz. Suç istatistiklerine göre eşlerini öldüren kadın sayısı erkeklere oranla çok daha fazla.

6-  Kadınlar erkeklere göre strese karşı daha dayanıklı!

mutluluk-mutlu-pozitif-kadin-mkl

Her zaman kadınların daha narin, korunmaya ihtiyacı olan varlıklar olduğunu düşünürüz. Ancak psikologlar stresle baş etme oranlarına bakarak kadınların daha dayanıklı olduğunu ortaya koyuyor.

7- Kadınlar acıya daha dayanıklı!

large-41

Kadınların acıya dayanıklı olmadığı da tamamen bir yanlış. Doğum gibi ağrılı bir sürece kolayca katlanabildikleri düşünüldüğünde kadınların acıya karşı da dayanıklı olduğu görülebilir.

8- Kadınların temizliğe erkeklerden daha düşkün olduğu da diğer bir gerçek.

temizlik-hastası-erkekler

9-  Kadınların erotik ögelerden hoşlanmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

29947

10- Erkekler cinsel anlamda daha fazla heyecan duyan varlıklardır(!). Uzmanlar kadınların da bu konuda en az erkekler kadar heyecanlı olduğunu ortaya koyuyor.

cinsellik-12

 

 

Bir Cevap Yazın