Başkasının Derdi, Hayat Kalitemizi Düşürüyor!

Sigara içen birinin yanında duman altında kaldığınız gibi, stres yaşayan biriyle aynı ortamda bulununca da stresiniz tavan yapabilir.

California Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre yakın çevrenizde bulunan endişeli ve aşırı tepki gösteren insanların, size duygularını hissettirdikleri ve zihinsel aktivitenizi düşürdüğü ortaya çıktı. Bu durumu “İkinci el stres” olarak tanımlayan Acıbadem Ankara Hastanesi’nden Psikolog M. Bülent Baykal, “Gazetelerde, televizyonda ve diğer medyada sürekli olumsuz düşünceler ve yorumlar okuyoruz. Stresli insanların olumsuz vücut dillerinde, televizyondaki açık oturumlarda hem sözel hem de sözel olmayan stresli olumsuz davranışlarla karşılaşıyoruz. Bu tip olumsuz duygular ve stres, bir bulaşıcı hastalığın yayılması gibi hızla yayılıyor” dedi.

Stressed-Woman-adrenals

Esnemek gibi bulaşıcı

Geçmiş yıllarda beyinlerimizin duygusal buluşmaya karşı ne kadar eğilimli olduklarını araştırmaların ortaya koyduğunu belirten Baykal, “Beyinlerimizde bulunan ayna nöronlar vasıtasıyla karşımızdaki kişilere empati gösteriyor. Başkalarının neler hissettiklerini anlayabiliyoruz. Birisi esnediği zaman ayna nöronlar devreye giriyor ve biz de esnemeye başlıyoruz. Fakat sadece yorgunluk, dinçlik veya esnemeyi değil, aynı zamanda olumsuzlukları, stresi ve kararsızlıkları sanki sigara içen birinin yanında duman altı olmuş gibi yaşayabiliyoruz” diye konuştu.

stressed-woman-130417

Yüzde 26 etkiliyor

Yakınımızda olan, beraber çalıştığınız veya ev ortamında stresli birini gözlemlediğiniz zaman, bu durum sinir sisteminizde negatif bir uyarana yol açıyor.  Araştırmada bu tür bir yaşantıya maruz kalındığı zaman stres hormonu olan kortizolun her 100 kişiden 26’sında aşırı yükseldiği görüldü. Duygusal ilişkide olduğunuz birisinde yaşadığınız zaman ise insanların yüzde 40’ının stres seviyelerinin aşırı yükseldiği belirtildi.
Diğer bir araştırma örneği veren Baykal, “Bir grup birbirine yabancı kişi beraberce televizyonda stres oluşturan bir olay izlediklerinde bile yüzde 24’ü aşırı stres davranışları göstermişlerdir. Taksi şoförü gergin ve küfrederek kornaya bastığı zaman, sizin anksiyeteniz yükselecek ve işinize o gerginliğinizi taşıyacaksınız. Müdürünüz hızlı hızlı odanıza daldığı zaman onun o telaşlı halini siz de yaşayacaksınız” diye konuştu.

shutterstock_89773273

Peki, ne yapmalı?

Yale ve Stanford Üniversitelerinin ortak çalışmasında, eğer stres ile ilgili pozitif bir düşünce seti oluşturulabilirse ikinci el stresin olumsuz etkisinin yüzde 23 düştüğü belirtiliyor. Stresi bir ‘tehdit’ olarak algıladığımız zaman vücudumuz ve beynimiz stresin olumlu olabilecek etkilerini ıskalıyor.

Bir Cevap Yazın