Sirkenin Bilmediğiniz 10 Kullanım Alanı

Son zamanlarda temizlikte sirke kullanmamızı öneren uzmanlara göre, sirke inanılmaz derecede mikrop öldürücü. Hatta mikroskop altında mikropların üzerine sirke döküldüğü anda mikropların hareketsiz kaldığı ve kısa süre sonra da öldüğü gözlemleniyor. Aslında bozulmuş şarap olan sirkenin bildikleriniz haricindeki kullanım alanlarını görünce şaşıracaksınız!

1- Can dostlarımızın bakımı için sirke.

Kedi ve köpekler kaşıntılı ve döküntülü kulaklarından muzdarip olabilirler. Sirkeyi 1:4 oranında sulandırıp bir bezi kısa bir süre sirke karışımının içinde beklettikten sonra evcil hayvanınızın kulağının içine sürerek kullanabilirsiniz.

2- Bahçenizdeki kedileri uzaklaştırmak için sirke.

kediler

Kediler konusuna gelince eğer çevrenizden bahçenize gelen kedilerden şikayetiniz varsa geldikleri bölgeyi sirke ile spreyleyebilirsiniz. Kediler sirke kokusundan nefret ederler.

3- Bulaşık makinesinde sirke.

This undated product image released by Kenmore shows a Kenmore Elite Dishwasher 12793 with 360 Degree Powerwash Plus, available in stores by late May 2013. (AP Photo/Kenmore)

Bulaşık makinesinde sirkenin iki farklı kullanım yolu vardır. Birincisi bardaklarınızı, tabaklarınızı ve parlaması gereken diğer bulaşıklarınızı en ucuz ve etkili yoldan parlatır. İkincisi ise bulaşık makinenizin temizliğini de üstlenir. Yılda en azından bir kere, eğer suyunuz sert ise daha sık bulaşık makinenizin deterjan gözüne sirke koyarak kısa programda boş olarak makinenizi çalıştırarak içinde birikmiş kireç ve deterjan artıklarından kurtulabilirsiniz.

4- Otomobil bakımında sirke.

Belki bir süre önce otomobilinize yapıştırdığınız bir çıkartmadan kurtulmak istiyorsunuzdur, o zaman sirkeyi birkaç kere etiketin üzerine sürmeniz yeterli olacak. Ayrıca cam suyunun içine de seyreltilmiş sirke uygulayabilirsiniz. Camlarınız hep parlayacak… Bir de kışın camlarınızın buğulanmaması için camlarınıza içeriden süreceğiniz sirkeli su sizi bu dertten kurtaracaktır.

5- Çiçekler için sirke.

6139545865_9b3575278c_b

Vazonuza koyduğunuz çiçeklerinizin hayatını uzatmak için bir çok yöntem olduğunu söylüyorsunuz. İçine gazoz, aspirin hatta çamaşır suyu koyanlar var bu amaçta ancak en doğal yöntem bir kaç tatlı kaşığı sirke ve bir parça da şeker ekleyerek çiçeklerin hayatını uzatabilirsiniz. Şekeri besin olması amacı ile kullanıyoruz.

6- Fayans temizliğinde sirke.

2014-banyo-fayans-modelleri-görselleri

Birçoğunuz banyoda kirli fayans görmekten nefret edersiniz büyük ihtimalle. Saf sirkeyi derzlerin üzerine sıkıp en az bir saat kadar bekleyip bir fırça yardımı ile temizleyin. Çıkan renge inanamayacaksınız.

7- Çamaşırlar için sirke.

2222

Hardal, ketçap, domates sosu, çimen ve deodorant lekelerinin üzerine sıkacağınız birkaç damla sirke ile bu lekelerden kurtulabilirsiniz. Beyazlarınızı sirkede bekleterek daha beyaz olduklarını görebilirsiniz. Deterjan artıklarını temizlemek ve çamaşırlarınızı renklendirmek ve havlularınızdaki rutubet kokusunu almak için durulama sırasında yumuşatıcı haznesine 1 su bardağı sirke ekleyebilirsiniz.

8- Mutfak temizliğinde sirke.

mutfak-fayans-modelleri-2

Kahve makinenizi temizlemek için ayda bir seyreltilmiş sirke kullanabilirsiniz ancak makinenizi kullanmadan önce musluk suyu ile durulamayı unutmayın. Saf sirke ve tuz ile paslanmaz çelik tencereleri, çatal-bıçağı pırıl pırıl yapar. Seyreltilmiş sirke ile kesme tahtalarınızı dezenfekte edebilirsiniz. Mikrodalganızı temizlemek için bir tas suyun içine birkaç damla sirke ekleyip mikrodalganın içine yerleştirip birkaç dakika çalıştırın ve sonra içini ıslak bezle silerek temizleyin. Eğer lavabo gideri tıkalı ya da kötü kokulu ise çeyrek su bardağı karbonatı delikten döküp üzerine bir su bardağı da sirke döktüğünüzde oluşturacağı kimyasal reaksiyon ile sorununuza çare bulabilirsiniz. Tıkalı durumlarda birkaç kez bu işlemi tekrar etmeniz gerekebilir.

9- Su lekelerine sirke.

fft99_mf5337202

Klozet, banyo veya lavabonuzda sert sudan dolayı kireç kalıntıları oluşmaya başlayabilir, bu alanların üzerine sirke spreylemeniz işe yarayacaktır. Sirke bu oluşumu yumuşatacak ve siz sildiğinizde lekeler yok olacaktır. Yine suyun aynı etkisinden dolayı etkilenen metal aksam, duş başlıkları ve musluklar için de aynı yöntemi kullanabilirsiniz.

10- Evdeki genel temizlik için sirke.

96e7f977c73be7b1a324a50ebf95849f

Sirkenin temizlikteki doğal etkisi tartışılmaz. Seyreltilmiş sirke camları, yer tahtalarını, ahşap yer yüzeylerini, halı lekelerini, şömine tuğlalarını, CD ve DVD’leri, banyo perdelerini, koltuk kumaşlarını, yatakları, ahşap eşyayı (zeytinyağı ile birleştiğinde), cam eşyaların temizliğini gayet güzel yapıyor.

 

 

 

Bir Cevap Yazın