Tablet Alırken Dikkat!

Teknoloji konusunda bilinçsiz alışveriş, hem cebimize zarar veriyor hem de teknolojik aletlere olan güvenimizi sarsıyor. Peki bu konuda nelere dikkat etmeliyiz ? Öncelikle ilk kural satıcının sözüne değil kendi bilginize bakınız, eğer bilginiz yok ise tavsiyelerimize bir göz atmanızda yarar var…

1- Kullanım kolaylığı: Sadece oyun ve internette sörf yapmak için alıyorsanız 7″ ideal, ancak işleriniz için kullanacak ve yeri geldiğinde müşterilerinize sunum yapacaksanız 10″ almanızı tavsiye ederiz.

1

2- Ram – İşlemci: Aldığınız tabletin ram ve işlemcisi ne kadar düşük olur ise sizin tablette işlem yapma hızınız o kadar yüksek ve tabletinizin “Donma, kasma, yavaşlık” gibi sorunları da bir o kadar sizden uzak olacaktır. Unutmayın ram ve işlemcisi düşük olan bir tablet donmalara ve takılmalara her zaman müsaittir.iPad-Mini-2

3- Mevcut hafıza ve desteklediği hafıza : Mevcut hafıza tabletin kendi içinde barındırdığı hafıza yani depo boyutudur. Arttırılabilir hafızalı bir tablet almak her zaman işinize yarayacaktır. Bilgisayardan örnek verecek olursak hard disk ile aynı görevi görmektedirler. Bunu tabletinizde ne depolayacağınıza bağlı olarak seçmelisiniz.

nvidia-sheild-tablet20

4- Dokunmatik hassasiyeti: Ekran dokunmatiği kötü olan bir tablet almaktansa hiç almamak daha iyi. Hassasiyeti iyi olan ekranlarda, ekrana yalnızca parmağınızı değdirerek işlem yapabilirken, dokunmatiği kötü bir tablette ekrana bastırmak ve dokunuşlarınızı seri bir şekilde algılamamak gibi sorunlar yaşarsınız.

n1-hand

5 – Çözünürlük: Ekranın görüntü kalitesine çözünürlük denir. Resimler videolar ve diğer tüm görsel öğelerin net ve gerçeğe yakın olmasını dilerseniz çözünürlüğü yüksek bir tablet alınız.

kawai-falcon-cift-kamerali-tablet

6- Teknolojiye ayak uydurması: İnternet dünyasında her şey hemen her gün güncellenmekte olduğu için alacağınız tabletin de bu teknoloji hızına ayak uydurması gerekir. Örneğin özellikleri düşük bir tablette Facebook uygulamasını bile kullanırken zorlanabilirsiniz. Günümüz şartlarına uygun tablet almak yerine günümüzden 2 yıl sonra çıkacak olan uygulama ve oyunları da göz önünde bulundurup ona göre bir tercih yapmanızı öneriyoruz.

34558

7- Fiyatı: Fiyat aralığı kendi bütçenize göre belirleyebilirsiniz ancak şu an piyasada 90 TL ile 1500 TL arasında bir çok marka ve model var. Tabii çok açık bir şekilde söylemeliyiz ki 90-400 TL arasındaki tabletler yetişkinler için pek tatmin edici olmuyor.

Businessman finger pointing to the screen of a tablet-pc

Bir Cevap Yazın