İçki İçerken Neden Kadeh Tokuşturulur? Tokuşturma Anında Neden “Şerefe” Denir?

Kadeh tokuşturmak günümüzde genelde kutlamalarda aile ortamlarında alkollü içecekler ile yapılır. Genelde bir kutlama yapıldığında kadeh tokuşturma mutlaka yapılır. Peki, neden içki içerken kadehler tokuşturulur? Tokuşturulurken neden şerefine denir?
Her ülkenin kendine has deyişleri vardır bu konu ile ilgili.
Kimi sağlığına der, kimi mutluluğuna…
Ruslar “nazdrovya” der, Rumlar “stinigia”…
Bizde ise konu daha hoş ve de farklıdır…
Biz “şerefe” ya da daha da özelleştirip “şerefine” deriz…
İşte kutlamalar sırasında içki kadehlerini tokuşturmanın ve “şerefe” demenin birkaç değişik nedeni…

1- Antik çağlarda bir insanın düşmanını yemeğe davet edip, onu ortadan kaldırmak için zehirli bir içki sunması görülmemiş bir şey değildi. Ev sahibi içkisinin zehirsiz olduğunu ispat etmek için kendi içkisini havaya kaldırır ve misafirin içkisinden bir miktarını kendi bardağına dökmesine müsaade ederdi. Her iki kişi de içkilerini aynı anda içerek birbirlerine olan güvenlerini gösterirlerdi.

Rodos _ovalyelerinin Lideri, B_y_k _stad Pierre d'Aubusson Cem Sultan _le Yemekte

2- Misafir ev sahibine olan güveninin çok fazla olduğunu göstermek için bardaklar havada yan yana geldiğinde, kendi içkisinden onun bardağına bir şey dökmez, bardağını yavaşça onun bardağına vururdu. Duyulan ‘çın’ sesi gerçek bir güvenin ifadesi idi.

meyhane014-624x451

3-  Şarap kültüründe ise şarabın bütün duyguları tatmin ettiği kabul edilir. Şarabın renginin gözleri, kokusunun burunu, tadının dili, dokunmanın hissetme duyusunu ve tokuşturunca çıkan çın sesinin ise işitme duyusunu tatmin ettiği kabul edilir. Bu neden ile Yunan mitolojisinde Dionysos (Şarap ve Bağ Bozumu Tanrısı) büyük önem taşırdı.

kadeh

4- Aşağıdaki örnek gibi, “Şerefine” sözü bir tür yemin olarak kabul edilirmiş…
– Bu meret şişede durduğu gibi durmaz, her ne kadar yakın ahbap olsak da,
bir süre sonra çenemizin bağı çözülür ve olmadık şeyler söyleyip sonradan pişman olacağımız şeyleri anlatabiliriz. Bu masada konuşulan ve anlatılanlar sadece ve sadece bu masada kalacak, söz mü?
– Söz…
– Şerefine mi?
– Şerefine…

rakı adabı eğitimi

5- Kadehini diğer kadehin altına vurmak karşısındaki insana saygı duyduğunu belirtmektir ya da yaşça küçüklerin büyüğüne saygısı olarak yaptıkları harekettir. Sonra bir de kadehleri tokuşturup, ‘Şerefe’ deyip kadehi masaya vurmak vardır. Bu da “Şerefim üzerine yemin ederim ki bu masada konuşulanlar bu masada kalacaktır” manasında. Yine aynı şekilde kadehin masaya vurulması, bu akşam bu masada olmayan dostların şerefine anlamına gelmekteymiş.

72M8oa

Bir Cevap Yazın