Empati – Sempati

Empati diğer deyişle ijale gönülsuçselleştirmek, aslında hepimizin zaman zaman yapması gereken duygu durumudur. Önemlidir, çünkü; bizim durduğumuz yerle başkasının durduğu yer her  daim aynı görüntüyü vermiyor olabilir. Önemlidir, çünkü; eğer başkası gibi bakabilir isek doğruyu bulmamız kolaylaşır. Her iki taraf için de hayat daha güzel olur. Bununla ilgili sevdiğim bir hikayeyi aktarmak isterim sizlere.

Bir kralın atı kaybolmuş. Tüm vezirler, kralın adamları aramış bulamamışlar. Gariban seyisin biri’ben sizin atınızı bulurum’ demiş. Kral içinden ‘nereden bulacak bu yarım akılla’ diye düşünse de ‘bulursan sana 100 akçe veririm’ demiş. Aradan 2 saat geçmiş, bizim seyis kralın atıyla çıkıp gelmiş. Herkes günlerdir arıyoruz bulamıyoruz, nereden, nasıl buldun diye sormuş. Seyisin cevabı ‘kendimi atın yerine koydum ve nereye giderim diye düşününce yerini buldum’ olmuş.

Yaş ilerledikçe empati kurmak  daha çok oluyor (tabi bu benim gözlemim). Durduğun yer, içinde bulunduğun durum, baktığın açı önemli.

Çocuklara empati  kurmayı öğretmek gerek. Hatta ‘vicdanlı’ olmayı.. Bir insanda vicdan olursa; sabır da olur, din de olur, iman da, korku da, cesaret de olur. Sevgi ile büyüyen çocuk rahat büyür. Tehditle, ezilerek büyüyen çocuk iktidarı eline geçirdiğinde ‘zalim’ olur.

Sempati bunun neresinde dediğinizi duyar gibiyim. Empati aynı zamanda başkalarının acılarına yanıt olarak duyulan sempati ve şefkattir.

İnsanlık benim çektiğimi başkası çekmesin  diye yaparsa her şey akışında ve en doğru şekliyle akar gider. Unutmayın iyi olmak yetmez, iyilik de yapmak lazım.

İnsanın kendinden memnun olması çok önemlidir mesela. ‘Ben de bir kar tanesiyim’ dediğinizde hayat akar. Daha güzel bir dünya da yaşamak, çocuklarımıza daha güzel bir dünya hazırlamak için, empati kurmak şart.

Evet modern, hatta acımasız dünyanın baskıcılığından uzak, biraz daha kalbe dokunacak işler yapmalı. Unutmayın faşizm iki kişi arasında başlar, demokrasi de…

Jale Gönüslü Karasu

empati

Bir Cevap Yazın