Yeni Mekanlar Keşfetmek İsteyenlere; Urla Özbekköyü

Hafta sonu şehir içinde bunaldınız ve kendinize huzur dolu köşeler arıyorsanız işte size güzel bir mekan Urla Özbekköyü. Urla ya yaklaşık 7 km. uzaklıktaki bu şirin köyün, sizi hem 1000 yıl öncesi eski Ege köylerine götürür. Hem de Karaburun yarımadası ve Urla Yarımadası arasında kalmış Akkum Sahili ile harika bir gün sunabilir.

Akın Kuşcan

özbek-4İzmir’denözbek-5özbekköyü akkum sahili Çeşme’ye eski yoldan giderken urla özbekköyü akkum sahiliUrla’nın çıkışından küçük bir tabela sayesinde köyün yolunu görebilirsiniz. Yerleşim olmayan ıssız yollardan geçerken, acaba nasıl bir yere çıkacağım diye düşünebilirsiniz.  Hatta yanlış bir yere geldik diyerek panik yapmanız bile mümkün. Ancak endişe etmeyin biraz ileride 1000 yıllık geçmişi olan köyü bulmanız an meselesi. Zeytinyağı küspeleri kokusu köyün her tarafını sarıyor. Ege havasının estiği o sımsıcak köyün meydanında bulursunuz kendinizi. Köyün meydanında kadınlar evlerine ekonomik katkıda bulunmak için kurdukları pazarda iddia ediyorum kendinizi kaybedebilirsiniz. Has undan yapılmış katkısız mis kokulu ev ekmekleri, tarhananın hası, erişte, Özbek katmeri, nasır (sigara böreği), kekik, adaçayı, zeytin ve zeytinyağı, domates ve biber salçası, keçi boynuzu, kestane, ceviz, zeytinyağlı ev sabunu, turunç, üzüm, kayısı ve karabaşotu reçelleri, arapsaçı, turpotu, şevketi bostan, karabaşotu, çeşit çeşit turşular. Valla paraya kıydım her şeylerden aldım açıkçası.
Asıl güzelliler Akkum sahilinde

Özbekköyü’nün Akkum sahili Karaburun yarımadası ve Urla Yarımadası arasında kalmış ,dar ve uzun bir koy. Karşıda Gülbahçe daha ileride Balıklıova. Deniz her daim sakin sakin ve durgun. Güneş karşıda Karaburun yarımadasından battığı için ,yüksek tepeler sayesinde güneş çok erken kayboluyor. Ama nefis manzaralar sunuyor. Fotoğraf düşkünleri burada sanatını konuşturabilir. Hava kararmıyor ama kızıllık uzun bir süre kalıyor. Burada bir restoran var ki ünü Türkiye’nin her yanına yayılmış.

Deniz ürünlerinde bir marka restoran

Akın Kuşcan’ın küçücük bir barakada 1970 yılında başlattığı Akın’ı Yeri Restoran oğulları Mehmet ve Himmet ile gelinleri Duygu, Evrim sayesinde ödüllü deniz ürünleri restoranları arasında önemli bir marka haline geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Hanım bile dostlarına burada yemek yedirdi. Diğer ünlüler kimler mi? Bülent Ersoy, Müjde Ar, Atıf Yılmaz, Haluk Bilginer, Halit Kıvanç, Volkan Konak müdavimleri arasında. Ünlü gurme Vedat Milor bile gazetedeki köşesinde Akın’ın Yeri Restoran’a bir sayfa ayırdı. İzmir’den gelen pek çok tanınmış işadamı ve siyasetçiyi de görmeniz mümkün. Mehmet, Himmet Kuşcan kardeşler garson gibi çalışırken gelinleri Duygu ve Evrim mutfakta birbirinden taze deniz ürünleri karides güveç, ahtapot kol ızgara, sardalya şiş, tekir barbun, saçalan, pina salatası, deniz kestanesi gibi pek çok lezzetli tada imza atıyorlar.

Akkum yongasının tadına bakın
Sabah kahvaltımı Balıklıova’ya karşı Akkum sahilinde yaptım. Özbek Köyü’nün neredeyse tüm işletmelerini hanımlar ele geçirmiş. İki oğlu ve eşi ile birlikte Acar Cafe’yi işleten Songül Yılmaz’ın sabah kahvaltıları çok meşhur. Hele ki Songül Hanım’a ait Akkum yongası yoksa kahvaltı eksiktir bence. Mayalı hamurdan lor, maydanoz, soğan, domates karıştırılarak isteğe göre acılı ve acısız kızgın yağda yapılan Akkum yongası sıcak sıcak bir harika. Kendinize dur demezseniz, kaç tane yediğinize şaşırabilirsiniz. Yani Özbekköyü, İzmir’e 50 km. uzaklıkta bir sahil köyüdür. İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde olduğu için Üçkuyular’dan belediye otobüsü veya minibüslerle gidebilirsiniz.

Ahmet Aydın Akansu

Bir Cevap Yazın