Karşıyaka’nın gözü: Vehbi Moğol…

Vehbi Moğol’u pek severiz…
Her şeyden önce benim ustam Şenol Çetin ağabeyimin kayınbiraderidir. Yani Şenol abimizin vefakar ve fedakar eşinin kardeşidir.

yasar aksoyy_int1970’li yıllarda bizim efsanevi Demokrat İzmir gazetesinde Şenol Çetin hem foto muhabirlerinin başı hem de idare müdürü yardımcısı görevini yürütürdü. Yanda yayınladığım fotoğrafta Demokrat İzmir gazetesi futbol takımının 1977’de Yeni Asır takımı ile oynadığı maç öncesi Atatürk Stadı’nda çekilen nefis bir pozunu görüyoruz. Takımı sayalım: Ayaktakiler, İsmail Özelçinler, Yaşar Aksoy, İskender Dinsel, Esat’ın kardeşi (ismini unuttum), Foto Dursun, Ersin Bozkurt, Şenol Çetin. Oturanlar: Esat Erçetingöz, Melih Dizdaroğlu, gazetenin patronu Yusuf Düvenci, gazetenin görevlisi (ismini unuttum), Nuri Bilim (Pipo Nuri).
Bu takım içinde tek Karşıyakalı bendim. Ama patron Yusuf’un İzmirspor yöneticisi olması sebebiyle bize mavi-beyaz formalar yaptırmıştı. Bu yüzden İzmirspor havasında maça çıktık. İnanır mısınız, formayı hala saklıyorum, ama esas kazancım yün tozluklar ordu. Hala kışın onları giyerim. Şu yazıyı yazarken bile 40 sene öncesinin mavi – beyaz tozlukları ayağımı ve baldırlarımı ısıtmakta.
Biz o gazetede ve o takımda Şenol Çetin abim ile omuz omuza çarpıştık.
Üstelik yıllar sonra ben Yeni Asır’a geçtiğimde (1982 yılı), Şenol Çetin bana fotoğraf takımı ve çantasını hediye ederek, donanımımı sağladı ve o gazetede ayakta kalabilmemi sağladı.
Şenol Çetin ve değerli eşine sağlıklar diliyorum.
Bu yüzden öncelikle Vehbi Moğol’u pek severiz.
USTA FOTOĞRAFÇI, GERÇEK TARAFTAR

V5_intVehbi Moğol avukattır…
Ama öncelikle gerçek KSK taraftarıdır.
Sonra usta bir fotoğraf sanatçısıdır.
Nerede maç var, etkinlik var, dostluk var, buluşma var, kaynaşma var, cenaze var… Vehbi Moğol’un objektifi oradadır Ve deklanjörü, takır takır çalışır…V4_int
Bu arada Vehbi’nin çok geniş ve derinlikli bir İzmir – Karşıyaka fotoğrafları arşivi vardır. Yılların birikimidir. Herkesle bu fotoğrafları sosyal medyada paylaşır. Ben de Karşıyaka yazılarımda arada onun fotoğraflarını kullanırım, ama imzasını yazmayı bazen unuturum, affola…
Vehbi Moğol, pek benzerli birbirinin kopyası akranı taraftar modelleri içinde, çok renkli kişiliği, mütevazi duruşu, çalışkan fotoğrafçılığı ve sanatsal görüntü aşkıyla toplum içinde sivrilmiş, hem beldesinde hem de Karşıyaka Lisesinden mezunlar camiasında pek sevilen bir portre çizmiştir.
Kendisine ve objektifine başarılar diliyorum.
O, Karşıyaka’nın gözüdür.
Gözümüz gibi sevelim…

V3_int v1_int

Bir Cevap Yazın