Dünyaca Ünlü 4 Fotoğrafın Sahibi: Emrah TULUK

EMRAH TULUK 1994 yılında düğün, nişan, aile ve çocuk çekimlerinde İzmir’de bir ilki gerçekleştirerek Stüdyo Ekrem Fotoğrafçılık’ı açan Ekrem Tuluk, kısa zamanda Türkiye’nin en iyi fotoğrafçılarından biri haline geldi. Tuluk’un kendisi gibi fotoğrafa meraklı olan iki oğlundan biri olan Emrah Tuluk ile mesleği ve eğitimi ile ilgili bir röportaj gerçekleştirdik.  Düğün fotoğrafçılığı dalında katıldığı yarışmada dünyanın en büyük fotoğraf kuruluşlarından biri olan WPII’ın yarışmasından 4 ödül alan Emrah Tuluk, “Dünyanın her yerinden binlerce fotoğraf arasından seçilen fotoğraflarım bana büyük mutluluk verdi” diye konuşuyor.

Emrah Tuluk kimdir, biraz kendinizden bahseder misiniz?
1986 yılında fotoğrafçı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldim. Lise eğitimimi Ümran Baradan Güzel Sanatlar Lisesi Resim bölümünde tamamladıktan sonra üniversite için tüm hazırlığımı yaptım ve Marmara Üniversitesi Fotoğraf bölümünü kazandım ve muhteşem geçen 4 yıl sonunda mezun oldum. Şu anda aile şirketimiz olan Stüdyo Ekrem’de çalışmalarıma devam etmekteyim.
İzmir’de stüdyo fotoğrafçılığı denilince ilk akla gelen isimlerden Ekrem Tuluk’un oğlu olmak nasıl bir duygu? Fotoğrafçılıkta onun yolundan mı gidiyorsunuz?
Ekrem Tuluk’un oğlu olmak çok onur EMRAH TULUK 2_intve gurur verici. Babam işini aşk ile yapıyor ve çok başarılı. Bu başarısını sadece İzmir değil Türkiye çapında bilinmesi de bana ayrı bir gurur veriyor. Böyle bir babanın evladı olmanın da sorumluluğu ayrı zor. Yolumu açtığı, görüşleri ile beni aydınlattığı için kendimi çok şanslı hissediyorum. Onun için ona ne kadar teşekkür etsem azdır. Ben bu mesleği kendi isteğimle seçtim babam bana sadece destek oldu. Tek istediğim babamın yolunda gidip güzel başarılara imza atmak.
“Stüdyo Ekrem” fotoğraf konusunda insanlara faydalı olmaya devam ediyor. Stüdyolar ne durumda?
Stüdyo fotoğrafçılığı eski zamanlara oranla çok fazla müşteri kaybetmekte. Bunun bir nedeni meslektaşlarımızın bir çoğunun stüdyo fotoğrafçılığına eskisi kadar önem vermemesi, dış mekan fotoğraf çekimlerinin daha doğal bulunması ve yaygınlaşmasına neden olEMRAH TULUK 4_intuyor.
Biz Stüdyo Ekrem olarak hem stüdyo hem de dış mekan çekimlerimize çok önem veriyoruz. Her yıl daha farklı fotoğraflar işler üretmek için teknolojiyi yakından takip ediyoruz. Yaptığımız çekimleri en kaliteli nasıl teslim ederiz onu düşünüyoruz.
Son günlerde fotoğrafçılık konusunda aldığınız ödüller ile anılıyorsunuz. Biraz bunlardan bahseder misiniz?
Öncelikle mesleğimi inanılmaz çok seviyorum ve hayat enerjimi fotoğraftan alıyorum. Bir işte başarılı olmak istiyorsanız o işi gerçekten sevmelisiniz ve emek vermelisiniz. Ben bu önemli iki şeyi bir arada yapmaya çalışıyorum. Çok şükür ki girdiğim yarışmalarda mükafatını alıyoruEMRAH TULUK 1_intm.
Düğün fotoğrafçılığı ile ilgili son katıldığım yarışmada dünyanın en büyük fotoğraf kuruluşlarından biri olan WPPI’ın yarışmasında 4 ödül almanın mutluluğunu yaşadım. Dünyanın her yerinden binlerce fotoğraf arasından seçilen fotoğraflarım bana ayrı bir mutluluk verdi. Aynı heyecanı yaşamak için bu yıl çok farklı çekimler planlıyorum. 2016 yılında yapacağım düğün çekimlerimle farklı başarılar elde etmek istiyorum.
Yakında yapmayı planladığınız projeleriniz nelerdir?
Akademik eğitimimin ardından tecrübelerim ve bilgi birikimim doğrultusunda 21-25 Şubat tarihleri arasında eğitim verip meslektaşlarıma faydalı olmayı planlıyorum. Düğün, Çocuk, Doğum ve Reklam fotoğrafçılığının yanında keyif aldığım ve huzur bulduğum Doğa ve Belgesel fotoğrafçılık üzerine de sergi açmayı planlıyorum.

Bir Cevap Yazın