Unutmadık…

Bombalı suikast sonucu 24 Ocak 1993’te hayatını kaybeden Türk basınının simge ismi Uğur Mumcu, katledilişinin 23. yılında İzmir’de düzenlenen bir dizi etkinlikle anıldı.
Büyükşehir Belediyesi’nin; İzmir Barosu, İzmir Gazeteciler Cemiyeti, Atatürkçü Düşünce Derneği, TMMOB, KESK, DİSK ve Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı işbirliği ile düzenlediği anma etkinliği, yürüyüşle başladı. Demokrasi şehidi için Kıbrıs Şehitleri Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde toplanan grup Vasıf Çınar Meydanı’na yürüdü. Yürüyüşe İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş ile CHP İl Başkanı Alattin Yüksel de katıldı.
Yürüyüşün sonunda İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, gazeteci Serdar Kızık, babasını Sivas katliamında yitiren şair Behçet Aysan’ın kızı yazar Eren Aysan ile Metin Göktepe’nin ablası Meryem Göktepe birer konuşma yaptı.
Konuşmaların ardından “Uğursuz Yıllar” isimli fotoğraf sergisi açıldı. Sergi açılışının ardından anma etkinliğine katılanlara “Ben Uğur Mumcu’yum” kitabı dağıtıldı. Uğur Mumcu’ya ait fotoğrafların sergilendiği sergi 5 Şubat tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Bir Cevap Yazın