Yeni yıl geliyor…

img4857Jale Gönüslü Karasu

Biliyorum sıkıldınız bu tür yazılardan, hep yeni bir yıla girerken, geçirilen yılın değerlendirmesi yapılır. Artılar bir yana, eksiler diğer yana konur. Ben geçmiş geçmişte kaldı diyenlerdenim. Elbette çıkarılması gerekli dersler çıkarılmalı, elbette yapılan güzellikler hatırlanmalı. Yaşadığımız gerçekleri göz ardı etmek mümkün değil.

Zülfü Livaneli’nin kitabında okumuştum. İnsan her şeyi unutarak yaşayabilir. Ama her şeyi hatırlayarak yaşayamaz. Çok doğru hatırlayarak yaşamak; insanı demoralize eder. Güzel geçen zaman içinde, kötü geçen anlar için de bunu söylemek mümkün. Hep geçmişi hatırlamak,geçmişle yaşamak gibidir. Kendini düne hapsetmektir. Bugünü olmayanların ruh halidir bana göre.

Keşkeleri olmalı insanın. Her pişmanlık insana bir şeyler katar. Hatalarınızı bile sevin. Sevin, çünkü doğruyu onlar buldurur size. Yönünüzü bulmanızı sağlar.

Hayatımızda yeni bir sayfa açılıyor. Yeni umutlar, yeni planlar. İster kabul edin ister etmeyin, yaş alıyoruz. Artık çevremize gören gözlerle bakıyoruz.

Geçenlerde yaşadığım bir olayla beraber, giderek anneme benzediğimi fark ettim. Eskiden çiçekli hiçbir eşyayı sevmeyen ben, artık çiçekli, böcekli ne varsa hoşuma gitmeye başladı mesela. Herkesi hoş görür oldum. Eskiden kesinlikle kabul etmeyeceğim ne varsa artık, olabilir demeye başladım. Yargılarım değişti örneğin. Tabii ki benim de olmazsa olmazlarım var. Ama törpülendim, hayat bana karşıdan bakmayı öğretti.

Hayat size ne sunarsa sunsun, sizin içinden alacağınız güzellikler mutlaka vardır. Hayatı siz yönetim, size sunulduğu gibi değil. Sizin olmasını istediğiniz gibi. Hep umudunuz olsun, hep hedef koyun kendinize. O hedefe ulaşmak için çabanız olsun. İnanın hayat o zaman daha güzel geçecek.

Albert Einstein’ın dediği gibi; “dünden ders al, bugünü yaşa, yarın için mutlu ol”

Yeni yıl hepinize sağlık, mutluluk getirsin. Evinizin bereketi, neşesi bol olsun.

Bir Cevap Yazın