Atıklardan can dostlara kulübe yaptılar

can dost karşıyaka1İzmir Büyük Çiğli Özel Türk Koleji öğrencileri, “Atıklarımızı Sokak Hayvanları İçin Geri Dönüştürüyoruz” başlıklı proje kapsamında hazırladıkları kedi ve köpek kulübelerini Karşıyaka Belediyesi’ne teslim etti. Kulübeler, can dostların soğuk kış günlerinde sığınabilmesi için ihtiyaç olan noktalara yerleştirilmeye başlandı. Hem sokaktaki can dostlara hem de çevreye sahip çıkan gençler, duyarlılıklarıyla takdir topladı.

HAYVANLAR İÇİN GERİ DÖNÜŞÜM
Bugüne kadar çocuk ve gençlere hayvan sevgisi aşılamak adına pek çok ortak çalışma yapan Karşıyaka Belediyesi ve İzmir Büyük Çiğli Özel Türk Koleji, bu kez de anlamlı bir proje için bir araya geldi. Türkiye çapındaki Bilim Kahramanları Buluşuyor turnuvasına “Atıklarımızı Sokak Hayvanları İçin Geri Dönüştürüyoruz” başlıklı bir projeyle katılan 9, 10 ve 11. sınıf öğrencileri, dün Karşıyaka Belediyesi Örnekköy Geçici Köpek Bakımevi’ne konuk oldu. Öğrenciler, ‘Çöpe çözüm, çöple çözüm’ temalı turnuva için yaptıkları köpek ve kedi kulübelerini burada Karşıyaka Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü yetkililerine teslim etti. Duyarlı öğrenciler, can dostlar için yine atık malzemelerle hazırladıkları minderler ile su ve mama kaplarını da getirdi.

ATIKLARI DEĞERLENDİRDİLER
Öğretmenleri Filiz Önbaş ve Serap Yıldırım öncülüğünde hazırladıkları proje hakkında Karşıyaka Belediye Başkan Yardımcısı Kamuran Türkün ve Veteriner İşleri Müdürü Çağlayan İnanlı’ya bilgi veren gençler, “Projemizi hayata geçirirken pet şişeleri, teneke kutuları, kağıt, mukavva, karton atıklarını topladık. Yaptığımız çalışmalarda, geri dönüşümü mümkün olmayan ya da doğada yok olması uzun yıllar süren ambalaj atıklarını kullandık. Hem sokak hayvanları için barınaklar yapmış olduk hem de çöplerimizi değerlendirecek alternatif bir yol bulduk” dedi.

BARINAĞI GEZDİLER
Öğrenciler, kulübeleri yetkililere teslim ettikten sonra barınağı da gezdi. Konuklara eşlik eden Karşıyaka Belediyesi yetkilileri, can dostların yaşam şartlarını iyileştirmeye yönelik hizmetleri hakkında bilgiler verdi. Gençlerin yaptığı kulübelerden ilkini Berin Taşan Sokak’a yerleştiren belediye ekipleri, önümüzdeki günlerde diğer kulübeleri de kedi ve köpeklerin yoğun olduğu noktalara koyacak.

Bir Cevap Yazın