Karın germe estetiği hakkında merak edilenler

Karın germe estetiği, karın germe ameliyatı aşırı kilo alıp verme periyotları, doğumlar, karın kaslarının yapısal olarak birbirinden ayrılması, yaşlanmaya bağlı karın kasları ve derisinin elastikiyetinin bozularak deformasyona uğraması ve aşırı yağlanma sonucunda, karın duvarını oluşturan yapılarda gevşeklik, deride çatlaklar ve deri sarkmalarının meydana geldiği kişilere yapılmaktadır.

Karında sarma ve deformasyon varsa sadece yağ alma ( liposakşın) yeterli midir?
Karın derisinde sarkma ve kaslarda deformasyon, ayrılma olan hastalarda, sadece deri altında bulunan yağ dokusunun liposakşın ( liposuction ) ile alınması çözüm değildir. Hatta, deri altını dolduran yağ dokusu boşaltıldığı için karın derisi torba haline gelir ve sarkma daha da belirginleşir

Karın germe estetiği nedir?
Karın germe estetiği ( abdominoplasti ); karın bölgesinde bulunan yağ dokusunun, sarkmış fazlalık derinin çıkarılması ile birlikte karın duvarı kaslarının anatomik onarım yapılarak gergin hale getirilmesi ameliyatıdır.

Karın germe estetiğinin başarısı nelere bağlıdır?
Karın germe ( abdominoplasti ) ameliyatında istenilen sonucun elde edilebilmesi için; karın derisinin elastikiyeti, derideki sarkıklığın miktarı yeterli olmalıdır. Deride çatlak olup olmadığı ve karın kaslarındaki ayrılmanın derecesi gibi bazı kriterler de önemlidir.

Mini karın germe estetiği nedir?
Bazen kişilerin karınlarının sadece göbek altı bölgesinde deri fazlası, deformasyon ve sarkma olmaktadır. Böyle durumlarda karın kaslarında gevşeme ve ayrılma genellikle yoktur. Bu hastalarda tam karın germenin izine göre daha kısa olan ve göbek deliğine dokunulmadan yapılan karın germe estetiğine; mini karın germe adı verilir. Karın germe estetiği hangi anestezi ile yapılmaktadır. Tam karın germe estetiği, genel anestezi yada spinal-epidural anestezi (belden uyuşturma) ile yapılabilir. Mini karın germe estetiği ise hastanın tercihine göre genel ve spinal-epidural anestezi ile yapılabildiği gibi, gerçekten küçük bir sarkma varsa sedasyon lokal anestezi ile de yapılabilir.

Karın germe izi bırakan bir ameliyat mıdır?
Karın germe estetiği karnın alt tarafında yaklaşık olarak sezaryen izinin olduğu seviyede genellikle, iç çamaşırı içinde kalacak şekilde iz bırakmaktadır. Bu iz sezaryen izinin seviyesinde olur ancak sezaryen izinden daha uzun bir izdir. İzin nereden nereye kadar uzanacağını genellikle sarkmış olan derinin nereden nereye kadar uzadığı belirlemektedir.

Karın germe estetiği sonrası iyileşme dönemi nasıl olur?
Karın germe estetiğinden sonra hastanede kalış süresi genellikle 1 gecedir. Daha sonra eve taburcu olabilirsiniz, karın bölgesindeki drenler yaklaşık 4 veya 5 günde alınır. Drenler alındıktan sonra duş alabilirsiniz. İlk 1 haftalık dönemde karın ön taraftaki gerginliğe bağlı olarak hastaların tam dik durmasını pek istemeyiz, karın bölgesini gevşek tutacak şekilde bir miktar öne eğilmiş vaziyette olmak orta şiddette olan ağrıyı da azaltacaktır. Karın germe estetiği sonrasında sadece karın bölgesini içerecek şekilde 30-45 gün arasında özel bir korse kullanmanız gerekir.

Bir Cevap Yazın