BODRUM CUP İSTANBUL’A DA YELKEN AÇACAK

Bodrum Cup2Akdeniz’in en büyük deniz festivali olan Uluslararası The Bodrum Cup Yelken Yarışı, 2016 yılında İstanbul’a “Yelkenler fora” diyecek. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, “İnanıyorum ki bu güzel arkadaşlarım bir gün gelecek ki Bodrum guletlerini İstanbul Boğazı’nda yarıştıracaklar. Etap oraya kadar gidecek. Çünkü onlar buna inanıyor, Bodrum buna gönülden destek veriyor.”

Bodrum Cup Uluslar arası Ahşap Tekne Yat Yarışları’nın 27’ncisin de Yunanistan’ın Leros Adasına yelkenler açıldı. 100 yelkenli ve 1500 kişilik Türk yelkenciler, Leros Adası’nda Belediye Başkanı Başkanı Mihalis Kolyas ve adanın üst düzey yöneticileri tarafından sevgi ve coşkuyla karşılanması Türkleri mest etti. Sevgi sihirli bir sözcüktür, bütün kapıları açar, hayatımızın vazgeçilmez tutkusudur, onsuz yaşam düşünülemez. Sevgi sonsuz pınardır, sevgi yaşama amacıdır. İnsanların güven bunalımını aşmasının en emin yolu sevgidir. Bodrum Cup Uluslar arası Ahşap Tekne Yat
Yarışları nedeniyle 2 gün kaldığımız Yunanistan’ın Leros Adası’nda “Sevgi” kelimesinin anlamını çok iyi tahlil ettim. Leros Adası’na gelen misafir ve yarışçılar Leros Belediye Başkanı Mihalis Kolyas ve adanın üst düzey yetkililerinin “Artemis’in adası Leros’a hoş geldiniz” sözleriyle karşılandılar.

Bodrum CupLeroslular “Her zaman gelin” dedi
Bodrum Cup Komitesi Onursal Başkanı Erman Aras ile Bodrum Cup Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Uysal’ı kucaklaşan Leros Belediye Başkanı Mihalis Kolyas “Ada halkı olarak dostluğunuzu, enerjinizi aldık ve biz de sizlere kucak açtık. Halklarımız arasında iletişim sürdürülmeli. Önümüzdeki yıllarda burada da gümrük açılırsa çok daha rahat gidip gelebiliriz. Bu iki halkı ayıran bir şey yok. Aynıyız” dedi. 77 kilometre sahili olan Leros’un Agios Isidoros (denizin ortasındaki adacıkta yer alan mini kilise), Partheni, Gourna ve Blefoutis koyları ve Alinda, Gourna, Drymonas, Xirokampos, Kryfos, Dio Liskaria plajları çok meşhur. Agios Isidoros, Xirokampos Kalesi, Artemis Tapınağı kalıntıları, Belenis kulesi, Agia Marina müzesi, Agia Kioura, Panagia Kavouradena ve Pandeli Kalesi ile müzesi görülmeye değer yerler arasında.

Kortej yürüyüşü şehitler için sessiz yapıldı
Palmarina Bodrum ana sponsorluğunda bu yıl 27’ncisi düzenlenen Uluslararası The Bodrum Cup Yelken Yarışı, yola “Ahşap Tekneler Yarışı” olarak çıkmıştı. Ancak son yıllarda “Ahşap Olmayan Tekneler” kategorisinin de açılması ile kapsamı genişledi. Bodrum Belediyesi, TAV ve Technogym, TÜRSAB, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası, Deniz Ticaret Odası ile Bodrum Denizciler Derneği’nin destekleri ile düzenlenen The Bodrum Cup’ta, geleneksel kortej yürüyüşü, Türkiye’de yaşanan olumsuz olaylar nedeniyle yarı matem havasında sessiz geçti.

Kabin kiralayarak yarışa katılmak mümkün
Korteje organizasyon komitesinin yanı sıra yerli ve yabancı gruplar, yarışlara katılan takımlar, denizciler ve yarışlara ilgi gösteren çok sayıda vatandaş katıldı. Bodrum Milta Marina’da başlayıp Belediye Meydanı’nda son bulan yürüyüş bitiminde bir konuşma yapan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon “İnanıyorum ki bu güzel arkadaşlarım bir gün gelecek bu Bodrum guletlerini İstanbul Boğazı’nda yarıştıracaklar. Etap oraya kadar gidecek” dedi. Organizasyon Komitesi Başkanı Süleyman Uysal da, “Bu yıl ilk kez açıklıyorum. Önümüzdeki yılki yarışlarda Bodrum guletleri İstanbul Boğazı’ndan geçecek. Bu yarışı, İstanbullularda büyük keyif ile izleyecek. Bodrum Kupası yelkenli yarışmaları Akdeniz’in en büyük ve en önemli organizasyonu olacak» dedi. Denizcilerin konuklarıyla beraber yarıştıkları kendine özgü bir yapıya sahip olan Akdeniz’in en büyük deniz festivali olan The Bodrum Cup yarışlarına Bodrum’un ünlü “Mavi Yolculuk” guletlerinde kabin kiralayarak katılmak da mümkün. Türk gazetelerine verdiği ilanla, Türkleri davet eden Psaropoula Apostolis Tavernası Bodrum Cup’a verdiği destekten dolayı Barbaros Güneş’e plaket verildi

Bir Cevap Yazın