Besin zinciri nedir?

Bu ay sizlerle paylaşmak istediğim konu, dünyadaki bütün canlılar için büyük önem taşıyan besin zinciri. Canlıların birbirlerini tüketmelerine göre sıralanmaları ile oluşan zincire besin zinciri denir. Besin zinciri, canlıların beslenme alışkanlıklarını yansıtan kavramdır. Güneş enerjisi, yeşil bitkilerin veya üreticilerin besin yapabilmesi için şarttır. yeşil bitkileri yiyen geyik, antilop, koyun, sığır gibi hayvanlar ve onları yiyerek beslenen aslan, kaplan gibi hayvanlardır.

Bu besin zincirinde enerji, Güneş’ten yeşil bitkilere, yeşil bitkilerden geyik ve anti-loba ve en sonunda aslana aktarır. Bir canlı besin olarak birden fazla türü besin olarak kullanırken kendiside birden çok türün besini olur. Bu durum zincirlerin birbirine karışıp beslenme ağları oluşturmasına neden olur.Zincir ne kadar kısaysa madde ve enerji o kadar ekonomik kullanılır.

Dünya coğrafyasının değişmesi, iklimin değişmesi su Kaynaklarının azalması enerji kıtlığının başlaması, erozyonların oluşması ,canlı çeşitliliğinin azalması gibi nedenlerden dolayı besin zinciri bozulabilir. Zincirin bozulması ise bütün dünyadaki canlıların yaşamını tehdit eder. Besin zinciri doğada besin çeşitliliğini gösteren bir harita gibidir. Besin zincirindeki herhangi bir hayvanın veya tüketicinin yok olması ardındaki canlıları da etkileyeceği için besin zincirindeki bozulmalar herkes için zararlı olacaktır. Örneğin, kuş gribine karşı tavukların telef edilmesi tavukların üzerinden beslenen kenelerin çoğalmasına ve insanlara zarar vermelerine yol açmıştır. Zincir böyle bir bozulmaya uğrarsa canlılık çeşitliği büyük ölçüde hasar görecektir. Bu nedenle zincirdeki canlı çeşitliliğinin sürekli korunması gereklidir. Bize verilmiş mükemmel dengeyi sağlam tutmak ve diğer nesillere ayni mükemmellikte taşınmasını sağlamak bize düşen en önemli görevdir.En küçük organizmanın bile bu zincirde bir yeri vardır.

SMN Tat Merkezi olarak bu ay sizinle paylaşacağımız pratik tarifleri denemenizi öneriyoruz…

Çikolatalı Nefis Tart

Malzemeler

Tereyağ 150 gr

Toz şeker yarım su bardağı 100 gr

Tuz 1 çimdik

Vanilya yarım paket

Toz badem yarım su bardağı 30 gr

Yumurta 1 adet

Un 2 su bardağı 250 gr

Krema 175 ml

Süt 3/4 su bardağı

Bitter çikolata 2 paket 200 gr

Yumurta 1 adet

Hazırlanışı

Soğuk tereyağını un ile karıştırıp ekmek kırıntısı kıvamına gelene kadar karıştırın. Yumurtayı ekleyip karıştırın. Diğer malzemeleride ekleyin. Stereçleyip yarım saat mümkünse 2 saat kadar dinlendirin. Merdane yardımı ile açıp yağlanıp unlanmış tart kalıbına yayıp çatalla delikler açın. Önceden ısıtılmış fırında 175 derecede 15 dakika kadar pişirin. Krema, çikolata ve kremayı eritip karıştırın. Yumurtayı ekleyip karıştırın. Tart hamurunun üzerine döküp 10 dakika kadar daha beraber pişirin.

Aşure

Malzemeler

Buğday 2 su bardağı

Kuru fasulye 1 su bardağı

Nohut 1 su bardağı

Kuru kayısı 2 su bardağı

Sarı üzüm yarım su bardağı

Kuru incir 15 adet

Kuş üzümü 50 gr

Portakalın kabuğu 2 adet

Toz şeker 3,5 su bardağı

Süt yarım su bardağı

Süslemek için

Fındık 1 su bardağı

Ceviz 15 adet

Nar 1 adet

Tarçın 10 gr

Antep fıstığı 50 gr

Hazırlanışı

1 gece önce buğdayı ve kuru fasulyeyi sıcak suda ıslayalım. Nohudun içine tuz ilave edip sıcak suda ıslayalım. Nohudun suyunu değiştirip 1 saat haşlayalım. Kuru fasulyenin suyunu değiştirip 15 dakika haşlayalım ve nohudu ayrı tencerelerde haşlayalım. İncirleri küçük küçük doğrayın. Sıcak suda bekletip ve suyunu süzelim. Kuş üzümlerini sıcak suda bekletip suyunu süzelim. Kayısıları küçük küçük doğrayıp 2 su bardağı suda şişene kadar haşlayalım. (sıcak suyunu dökmüyoruz) Sarı üzümleri 1 su bardağı suda şişene kadar haşlayalım. (sıcak suyunu dökmüyoruz) Buğdayı bol suda yıkayıp suyunu süzelim. Buğdayı, haşlanmış nohudu ve haşlanmış kuru fasulyeyi düdüklü tencereye koyalım. İçine 7 su bardağı suyu ilave edelim ve 30 dakika haşlayalım. Düdüklü tencerede haşlanan malzemeleri tencereye boşaltalım. Sonra tekrar 7 su bardağı su ilave edip 15 dakika daha orta ateşte kaynatalım. Daha sonra toz şekeri ilave edip kaynatalım. Aşuremiz toplamda 35 dakika kaynadıktan sonra sarı üzümleri ve suyuyla birlikte kayısıları ilave edelim.

Aşurenin kaynama süresi 50 dakika olduğunda sütü, incirleri ve portakal kabuğu rendesini ilave edip karıştıralım. Kaynama süresi 1 saat olduğunda üzümlerini ilave edip ocaktan alalım.Aşuremizi kaselere paylaştıralım. Üzerlerini ceviz, nar, fındık, tarçın ve antep fıstığı ile süsleyip servis yapalım.

Alman Pastası

Malzemeler

Yumurta 3 adet

Toz şeker 3 kahve fincanı 150 gr

Un 4 kahve fincanı

Su 1 kahve fincanı

Limon kabuğu rendesi 2 çay kaşığı

Kabartma tozu 1çay kaşığı

Krema malzemeleri

Yumurta 1 adet

Toz şeker 3 çorba kaşığı

Un 3 çorba kaşığı

Süt 2 su bardağı

Limon kabuğu rendesi 1 çay kaşığı

Labne 1 paket

Hazırlanışı

20 cm çapında yuvarlak kalıp yağlanıp unlanır. 2- 3 yumurta, 3 kahve fincanı şeker, limon kabuğu rendesi, alüminyum olmayan bir tencerede çarpılıp iyice koyulaştırılır. Kabartma tozu katılmış un elenir, çarpılmadan hafifçe karıştırılır. 1 kahve fincanı su konur. 1- 2 defa daha karıştırılıp kalıba boşaltılır. Orta ısılı fırında 30- 35 dakika pişirilir.

Alman Pastası hazır. Kremayı yapmak için alüminyum olmayan bir tencerede 1 yumurta, 3 kaşık şeker, 3 kaşık un azar azar süt ilavesiyle ezilir. Limon kabuğu rendesi ile sütün tamamı konup karıştırarak pişirilir. 2- Kaymak tutmaması için çarpılarak soğutulur. Soğuduktan sonra kalıptan çıkarılan kek enine iki parçaya kesilir. Krema karışımına 1 paket labne ekleyip karıştırın. Alt parçaya kremanın tamamı konup yayılır. Diğer parça üzerine kapatılır, hafifçe bastırılır. Pudra şekeri serperek servis yapılır.

Afiyet olsun…

Bir Cevap Yazın