Başarılı iş kadını Figen Beloğlu,

Figen Beloğlu“Bu mesleği seçerken taşa toprağa değmektense insana dokunmak bana daha cazip geldi”

Figen Beloğlu kimdir, biraz kendinizden bahseder misiniz?
1960 yılında İzmir’de doğdum. Dokuz Eylül Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği mezunuyum, 35 yıldır turizm
sektöründe seyahat acenteliği ve tur operatörlüğü bölümlerinde çalışıp, profesyonel yöneticilik yaptım. Son 15 yıldır, sektörün yükselen trendi olan kurvaziyer turizminde, ilk ve önemli organizasyonlara imza atmış ve tüm dünya denizlerinde – nehirlerinde Türk misafirlerin ağırlanmasını sağlamış projelerde bulundum. 2016 yılının ocak ayında
40. yılını kutlayacak olan Niyazoğlu Turizm şirketinde çalışmaya devam etmekteyim. Ayrıca İzmir Ticaret Odası İş Kadınları Konseyi kurucu kurul üyesi olup, pek çok sivil toplum örgütünde çalışmalarımı sürdürmekteyim. Aile olarak biz kurvaziyer turizmine gönül verdik. Oğlum Emircan Üstel’de bu alanda çalışıyor ve deneyimlerimi ona aktarmak çok hoşuma gidiyor. Emekliliğim sonrası İzmir’de bu alanda uzman kişilerden biri de Emircan olacaktır.

Kurvaziyer turizmi nasıl başladı?
1818 yılında Black Ball Cruise Line şirketi, Newyork ve Londra arasında düzenli olarak deniz aşırı yolcu taşımacılığı seferlerine başlayan ilk firma oldu. Havayolu taşımacılığının büyümesi ve uçak biletlerin ucuzlaması sonrasında gemi ile yolcu taşımacılığı azaldı. Bu gelişme sonrasında gemi yolculuğunu cazip hale getirmek için farklı destinasyonlar
yaratılmaya başlandı. Böylece, gemi tasarımları da aktivite alanları ve eğlenceler ön plana çıkarılacak şekilde yapılmaya başlandı. Son yıllarda yapılan transatlantik tarzı büyük gemiler, yolculara çok çeşitli eğlence seçenekleri sunmaya başladı. Bu gemilerde neredeyse yok yok… Temalı restoranlar, 24 saat oda servisi, hamburger ve pizza
barları, basketbol, futbol sahaları, tenis kortu, tırmanma duvarı, su kaydırağı, buz pateni pisti, mini golf, golf simülatörü, bilardo, bowling gibi aktiviteler gemide geçen zamanların en iyi şekilde değerlendirilmesini sağlıyor. Ayrıca, Brodway tarzı şovlar, canlı performanslar, dans dersleri, gazinolar, disko ve gece kulüpleri de yolculara sunulan 5 yıldızlı hizmetlerden bazıları. İç kabinden, havuzlu villa konseptine  kadar her bütçe ve beğeniye göre konaklama seçenekleri de cruise yolcularının beğenilerine sunuluyor.

Seyahat şıklarında neden kurvaziyer tercih ediliyor?
Gemi seyahatiyle trafik problemi, valiz açma ve kapama, stres ve yorgunluk yaşamadan, her gün başka bir limanda uyanmanın, eğlenerek ve dinlenerek, konforlu bir biçimde tatil yapmanın keyfini alıyorsunuz.
Maksimum oranda tatilinizin maliyeti hakkında bilgi sahibi olup, seyahat sırasında çıkabilecek sürprizlerle karşılaşmıyorsunuz.

Figen Beloğlu2Kurvaziyer seyahati ne kadar güvenlidir?
Gemilerde seyahatiniz boyunca güvenliğiniz için her türlü donanım mevcuttur. Ayrıca periyodik olarak tüm gemilere bakım yapılmaktadır. Bütün gemiler stabilizedir ve son teknoloji ile üretilmişlerdir. Sallantıyı veya gemide olduğunuzu anlamanız çok zordur.

Hangi dönemlerde, hangi turları önerirsiniz?
Kurvaziyer gemileri, 12 ay boyunca, hava ve deniz şartlarının en uygun olduğu bölgelere program yapar. Bizim için kış olan aylarda, gemiler Karayipler ve Güney Amerika olmak üzere sıcak bölgelere uğrar. Akdeniz’de ise kış aylarında Kanarya Adaları çok popüler bir destinasyondur. Yaz aylarında, İzmir ve Kuşadası hareketli Yunan Adaları, İzmir çıkışlı Ege Adriyatik turu başta olmak üzere, Batı Akdeniz ve Kuzey Avrupa turları olan Norveç Fiyortları ve Baltık başkentleri turlarını özellikle öneririm. Ayrıca Volga, Tuna ve Ren nehir turları da bahar ve yaz ayları için tercih edilecek destinasyonlardandır.

Kurvaziyer seyahati tercih edenler nelere dikkat etmeli ve neler önerirsiniz?
Tur seçiminde yolcularımızın taleplerini iyi anlayarak tercihlerine göre yönlendirme yapmayı tercih ediyorum. Uçak fobisi olan yolculara Türkiye çıkışlı programları yaz aylarında daha serin bir iklim isteyen misafirlerimize de Baltık başkentleri ve Norveç Fiyortları gibi Kuzey Avrupa programlarını öneriyorum. Yeni keşifler yapıp, deniz, kum, güneş üçlüsünden vazgeçemeyenler için Ege Adriyatik, Akdeniz ve Karayip Adaları turları uygun olacaktır. Özellikle fiyat ve Türkçe rehberlik avantajı arayan misafirlerimize uçak, transfer ve rehberlik hizmeti dahil paket programları tavsiye ediyorum.

Tercih ettikleri destinasyon ve gemi şirketi hakkında detaylı ve doğru bilgiye ulaşmalarını ve en önemlisi konaklayacakları kabin tipini doğru seçmelerini öneririm. Satın alım esnasında kabinin kategorisi, katı ve konumu çok önemlidir. Seyahat başlangıcında yaşanacak memnuniyetsizlik halinde, değişiklik yapılması fiyat farkı ile de olsa neredeyse imkansızdır.

Erken rezervasyon hakkında düşünceleriniz nelerdir?
Yurt dışı turlarda en cazip erken rezervasyon, cruise seyahatleri için uygulanmakta olup, seyahat tarihi – fiyat ve kabin tercihi ile doğru orantılı olarak beklenenin üzerinde talep görmektedir. Her geçen sene erken rezervasyon tarihlerindeki kayıtlarımız artarak devam etmektedir. 2016 erken rezervasyon kayıtlarımız bazı programlar için başlamış olup, tüm destinasyonlar için kasım ayının ilk haftası başlayacaktır.

Sektörünüzden memnun musunuz? Kurvaziyer turizmine sizi çeken şeyler neler?
Bu sektörün en güzel yanı insan biriktirmek. Bir de bunu kendi şehrinde ya da ülkende değil, tüm dünyada insanlara dokunarak yaşıyorsun. Bu mesleği seçerken taşa toprağa değmektense insana dokunmak bana daha cazip geldi. O yüzden sektörümden memnunum çünkü işimi çok seviyorum.

Kurvaziyer turizmi İzmir’e ne kazandırıyor ya da ileride İzmir için beklentiler nelerdir?
Kurvaziyer yoluyla gelen turistler, kentteki yeme-içme, alışveriş, gezi ve ulaşım imkanlarını kullanarak şehre mali kaynak sağlar. Ayrıca İzmir kenti sınırlarındaki ören yerleri, müzeler, ibadet yerleri, anıtlar gibi İzmir kent merkezinin kültür ve turizm değerlerini görüyorlar. Farklı ülke ve kültürlerden gelmeleri sebebi ile kentimiz ve diğer ülkeler arasında da kültürel köprü oluşturuyor. Burada sadece ticari kazanımlarla ölçülemeyecek kadar değerli, karşılıklı bir etkileşim ve ilişki söz konusu. İzmir’in yakın gelecekte modern fonksiyonlu bir kurvaziyer limanına sahip olması gerekliliğinin önemi tartışılamaz. En büyük dileğim diyebilirim.

Bir Cevap Yazın