Yamaç Paraşütü’nde Türkiye’nin gözdesi olmaya hazırlanıyor

Denizli Çameli

Denizden 1300 metre yükseklikte etrafı çam ormanlarıyla kaplı Çameli, bu yıl ilki yapılan Dünya Yamaç Paraşütü Kupası’na ev sahipliği yaptığı 2140 metrelik Yaylacık Dağı, Emecik Kanyonu ve Dağcılık Sporu için kamp ve yürüyüş yolları bakımından mükemmel bir seçim olur.

Doğal güzellikleri ile Türkiye’nin gururu olan Çameli, fasulyesi, elması, cevizi, çam balı, alabalığı
ile ünlü bir yer. Çameli Belediye Başkanı Cengiz Yılmaz “Yetiştirdiğimiz alabalık, ceviz, fasulye,
elma, kiraz ve balımızı kalitesini dünyaya duyurmak istiyoruz. Yıllık ortalama 4 bin ton alabalık balık üretimiyle Türkiye ihracatının yüzde 10’unu karşılıyoruz. Bölgemizde 110 alabalık işletme tesisi var. Yine ilçede yetiştirdiğimiz ceviz, fasulye, elma ve balımızı yiyen bir daha almak ister. Yıllık 6 bin ton elma, 500 ton kiraz, 300 ton ceviz 80 ton fasulye ve üretiyor ve kovan başına 5-20 kilogram arasında bal verimi alıyoruz” diyor.

Emecik Kanyonu keşfedilmeyi bekliyor Çameli’nde bir çobanın keşfettiği ve Denizlili doğaseverlerin ilk kez gidip fotoğrafladığı Emecik Kanyonu, keşfedilmeyi bekliyor. Henüz hiçbir kaydı bulunmayan, Çameli ilçesi Karabayır
ve Kirazlıyayla arasında kalan, köylülerin Gavurdeliği dedikleri kanyon hem yeşil dağları, hem tertemiz akarsuyu,
hem de insan eli değmemiş doğal yapısıyla insanı büyülüyor.

Yeni kanyon Çameli-Fethiye Karayolu üzerinde bulunan Kirazlıyayla’da son buluyor. Yaklaşık 8 kilometrelik kanyonun dağlarını çam ağaçları, yatağı ise çınarlarla kaplı adeta doğal bir cennet görünümünde. Kanyon boyunca pek çok küçük şelale, derinleşip adeta yüzme havuzu durumunu alan su göletleri, kayalarla farklı görüntüler oluşturan çevre yapısı gezi boyunca insanı etkiliyor. Dağların dik yamaçlarındaki ağaçlar ile dere yatarındaki yaklaşık 30-40 metreye ulaşan çınar ağaçlarının doğal ortamlarda oluşan görüntüleri muhteşem bir atmosferi yaşatıyor. Çameli, dağcılık sporu için kamp ve yürüyüş yolları bakımından mükemmel bir seçim olur.

Bir Cevap Yazın