Adalet ve Demokrasi Karşıyaka’da dile gelecek

Karsiyaka_adalet ve demokrasiKarşıyaka Belediyesi, Adalet ve Demokrasi Haftası kapsamında, anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yapacak. 22 Ocak Cuma günü düzenlenecek olan panele, Türkiye’nin yakın tarihinde, suikaste kurban giden aydın isimlerin yakınları katılacak.

PANELDE ÖNEMLİ İSİMLER KONUŞACAK
Cuma günü, Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosunda, saat 19.00’da, başlayacak olan panelin moderatörlüğünü​ Madımak katliamında yitirilen Şair Metin Altıok’un kızı ve CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı yapacak. Konuşmacı olarak; eski Kültür Bakanı, CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, Cumhuriyet Gazetesi yazarı Işık Kansu, Madımak katliamında yitirdiğimiz Şair Dr. Behçet Aysan’ın kızı, yazar ve dramaturg Eren Aysan, 2002’de öldürülen Dr. Necip Hablemitoğlu’nun eşi Şengül Hablemitoğlu katılacak. Türkiye’deki demokrasi ve adalet mücadelesi ve bu yolda karşılaşılan zorluklar masaya yatırılacak.

KİMLER KATILACAK?
Konuşmacıların yanı sıra, yakınlarını faili meçhul cinayetlerde, işkencelerde, katliamlarda yitiren konukların da katılacağı etkinlik, tam anlamıyla ateşin düştüğü yerden ses getirecek. Etkinliğe;​Sabahattin Ali’nin kızı Filiz Ali, Dr. Necdet Bulut’un eşi Neşe Erdilek, Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil’in kızı Deniz Tütengil, İlhan Erdost’un kızı Alaz Erdost, Turan Dursun’un oğlu Abit Dursun, Musa Anter’in oğlu Dicle Anter, Nesimi Çimen’in oğlu Mazlum Çimen, Onat Kutlar’ın kızı Filiz Kutlar, Metin Göktepe’nin ablası Meryem Göktepe, Avukat Yusuf Ekinci’nin oğlu Sertaç Ekinci, Hrant Dink’in kardeşi Orhan Dink ve Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan da yer alacak.

 “İNSAN OLMAK YETER”
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ​“Her yıl olduğu gibi, adalet ve demokrasi değerlerini savundukları için katledilen insanlarımızı anacağız. Ülkemizin aydınlığa çıkmasının birinci koşulunun, adalet ve demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla işlemesine bağlı olduğunu söyleyeceğiz. Şiddetin, terörün, antidemokratik düşünce ve uygulamaların her türlüsüne, el birliğiyle direnmezsek, bize bırakılan mirasa tam anlamıyla sahip çıkamayacağımızı anımsayacağız. Adalet ve demokrasiyi bir yaşam biçimine çevirmek, bu uğurda çaba göstermek, hepimize düşen insanlık ve yurtseverlik görevidir. Düzenlediğimiz etkinlik, bu açıdan çok önemlidir. Bütün hemşerilerimi, 22 Ocak’ta saat 19.00’da, Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosuna davet ediyorum” dedi.

Bir Cevap Yazın