ORTA IRK KÖPEKLER

Erişkin ağırlığı 11-25 kg. arası olan köpekler, orta büyüklükteki köpeklerdir. FCI (Uluslararası köpek ırkları federasyonu) tarafından onaylanmış 150 ye yakın orta büyüklükte köpek ırkı vardır.

Orta ırk köpekler, günümüzün modern yaşamına kolaylıkla adapte olabilen, bu özellikleri sayesinde de oldukça fazla tercih edilen köpeklerdir. Orta ırk köpekler, kararlı, cesur, atik ve dinamik köpeklerdir. Dış ortamlara da kolaylıkla adapte olmaları sebebiyle bahçe ve çiftlik yaşamına da uygundurlar. Çok hareketli yapıları ve güçlü sezgileri sayesinde özellikle avlanma ve sürü gütme konusunda oldukça başarılıdırlar. Bu grup köpekler arasında akla ilk gelenler av köpekleri adı altındaki pointerler ve spanieller dir. Cocker spaniel, setter, beagle mükemmel avcılardan ilk birkaç örnektir. Diğer bir grup ise sürü, kızak ve koruma köpekleridir. Hemen herkesin aklına ilk gelen siberian husky belki de tek görevi kızak çekmek olan tam bir iş köpeğidir. Keza daha önceden kimsenin pek bilmediği an- cak daha sonraları Türkiye’deki bir yarışma programı ile ünlenen border colllie ler mükemmel bir sürü köpeğidir ve birçok yetiştirici, eğitmen ve veteriner hekime göre, dünyanın en akıllı birkaç köpek ırkından biridir.

Dış ortamda yaşayan veya günün büyük kısmında aktivitede olan köpeklerde enerji ihtiyacı artar. Ancak enerji ihtiyacı artmış olan bir köpeğin mide kapasitesi aynıdır. Dolayısıyla aktivite sonrasında yapılan en büyük yanlış, fazla miktarda mama veya yemek ile beslemektir. Aşırı miktarda besleme köpeğin midesinde gaz oluşumu, ishal, hazımsızlık gibi birtakım sindirim problemleri yaşamasına sebep olur. Ayrıca sindirimin güzel yapılamaması besin maddelerinin yetersiz emilimine sebep olur.

Bizim ülkemizde evlerimizde beslediğimiz köpeklerimizde bu yukarıda saymış olduğum enerji açığı genellikle olmaz. Sadece sabah-akşam tuvalet ihtiyacını gidermekten ibaret bir gezdirme anlayışı, kötü ve fazla besleme, kısırlaştırma sonrası hareketsiz bir yaşam, bazı ırkların genetik yatkınlıkları gibi birçok faktör köpeğinizin kilo almasına sebep olur. Kilo fazlalığı bilindiği gibi birçok sağlık problemini de beraberinde getirir. O yüzden köpeğini- ze verdiğiniz mama veya yemek miktarı ve içeriği köpeğinizin harcadığı enerji ile orantılı olmalıdır. Dengeli bir diyet kilo alma riskini azaltır. Orta ırk köpeklerin ideal kilolarını korumaları için egzersize de ihtiyaçları vardır. Ben hastalarıma günlük en az bir saat egzersiz ve haftada en az bir gün daha uzun süreli bir aktivite öneriyorum.

Egzersiz sonrası eve geldiğinizde özellikle spaniel ırkı köpeğinizin uzun kulaklarındaki ve ayak aralarındaki kurumuş ot ve dikenleri uzaklaştırın ve kulaklarını temizleyin. Derilerini kontrol edip çizik ve yaralarını Veteriner Hekiminizin önerdiği solüsyonlarla temizleyin. Daha önemli olduğunu düşündüğünüz yaralanmalarda Veteriner Hekiminize danışmalısınız.

Bütün bir yıl boyunca çok çalıştım ve çok yoruldum. Ağustos ayında ailemle birlikte küçük tatil kaçamakları planlıyorum. Malum bu kaçamaklar küçük olmak zorunda çünkü her an sevimli dostlarımızın bize ihtiyacı ola- bilir. Hepinize keyifli tatiller diliyorum. Hastalıktan uzak olun.

Sevgilerimle…

Bir Cevap Yazın