Nazım Hikmet Karşıyaka’da şiirlerle anıldı

nazım hikmet karşıyaka anma1Büyük şair Nazım Hikmet, doğumunun 114. yılında, Karşıyaka’da şiirlerle anıldı. Girne’deki anıtı başında düzenlenen etkinlikte şiirler okundu, barış güvercinleri uçuruldu.

NAZIM’I ANDILAR
Karşıyaka Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ve Nazım Hikmet’in mücadeleyle geçen hayatı ve eşsiz edebi kişiliğinin bir kez daha hatırlandığı anma törenine Karşıyaka Belediye Başkanvekili Muammer Gezginci, CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Uğur Yıldırım, şairler, yazarlar ve Nazım Hikmet’i sevenler katıldı.


ŞİİRLERLE ANILDI
Şair Cevdet Yüceer Nazım Hikmet’in şiirlerini okurken duygu dolu yorumları ile vatandaşlardan alkış topladı. Şair, Yazar Veysel Çolak konuşmasında Nazım Hikmet’in bir okul olduğunu ve herkesin buradan öğrenecek bir şeyleri olduğunu söyledi. Yazar Hüseyin Yurttaş da konuşmasında Nazım Hikmet’in yaşamından kısa hikayeler anlattı. Girne’deki Nazım Hikmet heykeline karanfiller bırakan katılımcılar, barış dilekleri ile güvercinler uçurdu.


O EVRENSEL BİR ŞAİR
Belediye Başkanvekili Muammer Gezginci “Nazım Hikmet yapıtları kadar memleket sevgisi, barıştan yana oluşu, savaşsız ve sömürüsüz bir dünya için verdiği mücadele ile gönüllerde taht kurdu. Barış, aşk, demokrasi, kadın hakları gibi konulara evrensel bakış açısında olanların yolu mutlaka Nazım Hikmet ile buluşur. O, bize hala umut vermeyi sürdürüyor” dedi.

Bir Cevap Yazın