MaÇo erkek

Yanlış erkek, “Kadın dediğin gerektiğinde erkeğinin ayağını bile yıkayabilen kadındır!” türünde bozuk cümleler kuran erkektir! Biz kadınlar eğer kendi gücümüzü keşfetmek yerine zaaflarımıza gömülmeyi tercih edersek, nedense fena halde “sert ve maço erkek” sempatisine kapılırız.

Yetmez, bir de “erkek” denen şeyin, böyle bir ruh halin- den ayrılamaz olduğuna da ikna ederiz kendimizi. Bu erkeğin komplekslerine, olur olmaz sertliklerine “çaresiz” boyun eğmemizin gerekliliğini de “toplumsal kılıflar”a bürün-dürüp, ikna ve razı oluruz.

Kandırmayın kendinizi!

Belki de “mazoşist”sinizdir de siz kendinizi “maçoşist” sanıyorsunuzdur…

Öyleyseniz hiç değilse bununla bir an önce yüzlesin.

Bu türü seven kadınlara diyecek bir lafım yok. O erkekler de “Kendine gel!” diyecek bir “hanımağa” bulur nasılsa…

Ya da belki siz de potansiyel bir “hanımağa”sınızdır da, aradığınız böyle bir erkektir ve
onu “uslandırmak” size fena halde keyif verecektir, işte o zaman yolunuza devam edin. Çalışmalarınızın sonucunda dışarıda “aslan” ama yanınızda son derece “kuzu” gibi bir er- keğiniz olacaktır. Yeter ki o erkeği göründüğü ya da görünmek istediği gibi kabul etmeyin.

Çünkü maço erkeklere dikkatli bir gözle bakacak olursanız, dışarıdan göründüğü kadar kendilerine güvenleri olmadığını kolaylıkla fark edebilirsiniz. O güçlü tavırlarının bir tür savunma mekanizması olduğunu görmek pek de zor değildir.

Bir tür “erkeklik oyunu” oynarlar onlar.

Güçlü, kendinden emin, dediğim dedik, her köşe- ye sıkıştıklarında kaba kuvveti yardıma çağıran, aslında kendilerini zayıf hissettikleri ölçüde savunmaya geçen, bu savunmayı da “maço” tabir ettiğimiz tavırlarıyla yapan bir erkek.

Maço bir erkekle beraber olmak istiyorsanız siz de onun “güçlü erkek rolü”ne katılacaksınız demektir. Bazen insan “mış gibi” yaparak mutlu olabilir, ilişkinin bütün sorumluluğunu üstlenirsiniz, yapmadığınız fedakarlık kalmaz, altından kalkamayacağınız hiçbir zorluk yoktur, inanılmaz gülüşünüzdür, ama sorumluluğu omuzlarınızdan alacak biri mevcut olmadığı için “güçlü bir erkek” hayal etmeye başlarsınız.

İçten içe bu erkeğin size ne kadar muhtaç olduğunu bilseniz de, tam tersini kabul etmek size daha çekici gelir. Tabii erkeğe de… Ne de olsa biriniz gücünü “yok” sayarken, diğeri de olduğundan “güçlü” hissedecek kendini.

Çevrenizde gördüğünüz bu tür ilişkilerde bir “uyum” olduğunu düşünüyorsanız, olsa olsa tersine dönmüş bir uyumdur bu.

Her ne kadar güçlü ya da zayıf olan dışarıdan bakıldığında başka görünse de…

İlhan Uçkan / Doğru Erkeği Bulma Kılavuzu, Artemis Yayınevi

Bir Cevap Yazın