DEV IRK KÖPEKLER

Dev ırk köpekleri, bekçi köpekleri (Rot- tweiler, Mastiff gibi), av köpekleri (Bloo- dhound, Irish Wolfhound gibi), dağ köpekleri (Saint Bernard, Bernese Mountain dog, Pyre- nean Mountain dog gibi), kurtarma köpekleri (dünyanın birçok yerinde birçok insanı nehir, deniz veya göllerde boğulmaktan kurtaran Newfoundland gibi) diye gruplandırabiliriz. Bu gruplandırmayı daha da daraltacak olur- sak, dev ırkları dağ tipi ve mastiff tipi diye kısa- ca iki grupta inceleyebiliriz. Dağ tipi dev ırkla- rın uzun tüy yapıları, yağlı ve büyük vücutları vardır. Mastiff tipi dev ırklar ise, kısa tüy, kaslı bir vücut, büyük kafa yapısı, katlanmış deri ve güçlü çenelere sahiptir. Böylelikle uzun tüy yapısına sahip Saint Bernard, Bernese moun- tain, Pyrenean mountain, Leonberger, New- foundland gibi dev ırklar dağ tipi olanlardır. Mastiff, Great Dane(Danua), Cane Corso, Rottweiler gibi kısa tüy yapısına sahip atletik görünümlü olanları da mastiff tipi dev ırklar olarak gruplayabiliriz.

deyse yetişkin boyutuna ulaşan yavrunun bü- yümesi sonraki dönemlerde de devam eder (18-24 aylığa kadar) ancak oldukça yavaştır. Kısa sürede aşırı büyüme, vücudun şekillen- meye başlamasıyla birlikte yoğun fiziksel ak- tivite dev ırkların eklemlerini oldukça yorar. Özellikle hasta sahipleri tarafından ‘köpeğimin gelişimi daha iyi olsun’ diye gereğinden fazla miktarda verilen kalsiyum, eklem kıkırdağında şekil bozukluklarına sebep olur ki ilerlemesi durumunda dev ırklarda oldukça sık görülen halk arasında eklem faresi adını verdiğimiz os- teokondritislerin oluşum riski artar.

Dev ırklarda sıklıkla gördüğümüz bir başka problem de midede genişleme ve dönmedir (gastrik dilatasyon ve volvulus sendromu). Gastrik dilatasyon volvulus, özellikle geniş göğüs kafesine sahip dev ırkların, genetik yat- kınlığın yanında hızlı bir biçimde yemek ye- nilmesi veya aşırı miktarda sıvı tüketilmesinin ardından aktivitede bulunması sonucunda, midenin aniden gazla dolarak saat yönünde dönmesi ve anatomik yatkınlığından dolayı dalağında bu duruma eşlik ederek hayvanın saatlerle ifade edilebilecek kadar kısa sürede ölümüne sebep olabilecek kadar önemli bir durumdur.

Aylardan Eylül ve biz dergimizin 7.yaşını kutlayacağız. Başta Güliz hanım olmak üzere tüm emeği geçenlere sonsuz teşekkürler…

Sağlıkla kalın, hoşçakalın…

Bir Cevap Yazın