Bulut Duman: Bestelerimi genelde duşta yapıyorum

bulut duman 1Albümün çıkış şarkısı ‘’İki Aşık İki Düşman’’ öne çıkıyor, albümün göz bebeği bu şarkı mı?, şarkının hikayesini biraz anlatır mısınız?

Albümün çıkış şarkısı biçilmiş kaftandı aslında ama beni en iyi anlatan şarkı iki aşık iki düşman olduğu için; albüm adımız bu oldu.

İlk beraberliğim bittiğinde antagonist bir adama dönüşmüştüm. Ayrılmak değil, yanılmak koyuyor insana. Yanılmanın, yanıltılmanın, yanlış bir insana emek harcamanın öfkesiyle düşmana dönüşüyorum sanırım. Bir gün duşta bunları düşünürken, ortaya bu şarkı çıktı.

11 şarkının söz ve müziği size ait, şarkıların üretimi, albüm yapımı stüdyo kayıtları vs. ne kadar zamanınızı aldı? Süreci biraz anlatır mısınız?

18 şarkılık albümümü tamamlamak 4 yıl sürdü. Ozan Doğulu, Erdem Kınay, Aşkın Tuna, Berkan Kaya, Zeynep Dizdar, Deniz Erten gibi büyük markaları bir araya getirmek çok meşakkatliydi. Tam albüm bitti derken yaklaşık 8 şarkının düzenlemesini sil baştan bir daha yaptırdım. Fazla per- feksiyonist olmak albüm sürecini daha da yavaşlattı. Dinleyiciye en iyiyi vermek gibi bir takıntım var.

Moda Tasarımından müziğe, tiyatrodan yönetmenliğe kadar birçok alanda aktifsiniz en çok hangi işi yapmaktan keyif alıyorsunuz?

Aslında kendi tasarımlarımı giyebildiğim, oyunculuk yeteneğimi göste- rebildiğim, beste yapabildiğim, klip çekebildiğim, kısacası tüm yetilerimi gösterebildiğim bir iş yapıyorum; şarkı söylüyorum! Yaptığım iş tüm bun- ları anlamayı da gerektiriyor bence. Konserlerimde kullanacağım sahne dekorlarına kadar kendim çiziyorum. Bir marka yaratmaya çalışıyorum ve işimin her alanında kendi nefesimden bir şeyler üflemek hoşuma gidiyor.

Genç yaşta farklı farklı işler yapıyorsunuz, gelecekte hangi alanda kalmak istiyorsunuz?

Müzik bu dünyada başka bir forma dönüşene kadar hayatımda olacak. Ama gelecekte ki planlarım arasında; kitap yazarı olmak, sinema filmi çek- mek ve bir erkek giyim markası çıkarmakta var.

bulut dumanŞarkılarınızı yazarken ilham aldığınız kaynaklar var mı? Hangi ortamlarda yazıyorsunuz genelde?

Güfte yazabilmek için kelime dağarcığınızın geniş olması önemli. Beste yapabilmek için de zengin bir melodi arşiviniz olmalı zihninizde. Bol bol müzik dinleyip, kitap okuyorum. Belki komik gelebilir ama ilham perisi beni hep duşta ziyaret ediyor. Bestelerimi genelde duşta yapıyorum :)

Siz hangi tür müzik dinliyorsunuz, yerli ve yabancı beğendiğiniz müzisyenler kimler, örnek aldığınız bir isim var mı? Varsa nesini beğeniyorsunuz?

Türkü ve hip hop dışında her tarz müzik dinleyebiliyorum. Tom Jones ve Edith Piaf aşığıyım. Beyonce’un sahne öncesi disiplini ve Michael Jack- son’ın sahne titizliği aldığım prototiplerdendir. Demet Akalın ve Gülşen de Türkiye’yi en güncel soundla tanıştırıyor genelde. Onları da seviyorum bu yüzden.

Sizi google’ladığımızda 19 estetik operasyon geçirdiğinize dair haber- ler çıkıyor, bu haberler doğru mu? Sizi rahatsız ediyor mu?

Doğru değil. Reklamın iyisi kötüsü olmaz mantığından hareketle çalışan eski basın danışmanlarımın uydurma haberleriydi sadece. O haberler çıktığında 19 yaşındaydım. Şimdi 25 yaşındayım. Şu an ki aklım olsa asla müsaade etmezdim. O basın danışmanlarının benim için en iyisini istedik- lerine o kadar inanmıştım ki, o dönem karşı koyamamıştım. Şimdi tabi ki bu konu beni çok üzüyor. Mahkeme kararlarıyla kaldırtıyoruz zaten.

Sizi sevenler ve takip edenlerin albümünüze dair ilgi ve yorumlar nasıl?

Herkes; müzik piyasasının yorgun düştüğü bu günlerde 18 şarkılık bir albümü hayretle karşılıyor. Son yılların en iddialı ve yüksek bütçeli albümü oldu. Dinleyen herkes, hemen hemen bütün şarkıları çok beğeniyor ve klip çekmemi istiyor. Her şarkı birçok sanatçının çıkış şarkısı kalitesinde. Daha televizyon promosyonuna başlamadan bile resmi youtube kanalın- da milyonlarca izlenmeye ulaştık.

Bir Cevap Yazın