Aslı Güngör: ”Huzurlu bir hayatım var”

aslı güngör1TRT İzmir Gençlik Korosu ile başlayan müzik yolculuğu 2007 yılında “Kalp Kalbe Karşı” ve “İzmir Bilir Ya” ile geniş kitlelere ulaşan Aslı Güngör’le iki İzmirli oturup koyu bir sohbet gerçekleştirdik. Bu sene Yaşar İpek’le “Sus” parçasına yaptıkları düet, dijital dünyanın en çok dinlenenleri arasına girdi. Aslı Güngör gelecek planlarını ve yeni projelerini sizler için anlattı…

Röportaj: Ozan İlginoğlu

İzmirli olmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir hayatınızda?

İzmirli olmak benim için denizle, güneşle arkadaş olmak demek. Bunların hafifletici etkisi, insana verdiği neşe bambaşka. Mutlu ve özgür büyüdüm ben. İzmir’de farklı etnik kökenlere ve inançlara sahip insanlar bir arada son derece rahat yaşar. Herkes kendi mutluluğunun peşindedir. Zamanın ve hayatın değerini bilir. İnsanlar gerçek anlamda bir aradadır. Farklı kültürleri tanıma fırsatınız olur. Neticede hepimiz aynı yerden geli- yoruz ve aynı yere gideceğiz. Bu da bize diğerlerini anlamayı ve sevmeyi öğretir. Sanırım en büyük avantajım herkesi anlayabilmek. Türkiye’nin he- men her köşesine gittim ve gittiğim her yerde aileden olduğumu hissedi- yorum, yabancılık çekmiyorum. Dezavantaj olarak gördüğüm önemli bir şey yok. Sadece ailemi, dostlarımı, akrabalarımı özlüyorum. Tabi ki çoğu zaman İzmir’i de…

Son albümünüzü single olarak 2014 yılında “Olmak Ya Da Olmamak” parçasıyla yaptınız. Dinleyicilerinizden gelen tepkiler nasıldı?

Her şey spontane gelişti. Olmak ya da Olmamak, İzmir’de çekilen “Mutlak Adalet” adlı sinema filmi için benden rica ettikleri şarkımdı. Stüd- yoda tek gitarla kaydetmiştik ve öyle yayınlamak istedim. Sade ve doğal. Filmde yer aldığı için iTunes ‘ta da satışa açtık parçayı. Duygusal şarkılarım her zaman çok seviliyor, “Olmak ya da Olmamak” için özel bir reklam çalışması yapmadığım halde seveni çok.

Konser takviminiz nasıl? Yakınlarda planlanan ne tür organizasyonlar bulunuyor?

Türkiye’nin kıyı şeridini, Ege ve Akdeniz Bölgesini de içeren bir turne planımız var, gündemdeki olaylar biraz ertelememize neden oldu. En ya- kın zamanda tarihleri ve mekanları duyuracağız.

Enbe Orkestrası ile tekrar bir proje yapmayı düşünüyor musunuz? Böyle bir girişim mevcut mu?

“Kalp Kalbe Karşı” ve “İzmir Bilir Ya”yı benim albümüm çıkmadan önce Enbe’nin karma albümü için istemişlerdi. 2007’den beri etkisi sürüyor :) Eğer benden yeni bir şarkı isterlerse gereğini tabi ki yaparım. Ele aldıkla- rı projelerde en iyi aranjörlerle, en iyi stüdyolarla çalışıyorlar ve tanıtım konusunda da ellerinden geleni yapıyorlar. Bir proje yapmaya değerse yapıyorum. Şarkılarımın ve sesimin değerini bilecek herkesle çalışmaya açığım.

Bu sene Yaşar İpek ile gerçekleştirdiğiniz düet “Sus” ile dijital platform- larda fırtına gibi estiniz. Bu birlikteliğin çıkış hikayesini anlatır mısınız?

Teşekkür ederiz :) Gerçekten “iyi ki yapmışız” diyorum. Bir proje bit- tiğinde bunu söylemek öyle önemli ki… “Sus” Yaşar’ın çıkış parçası olarak hazırlandı. Benimle düet yapmak istemiş, aradıklarında onlarca soru sor- dum: Aranjör kim, stüdyo hangisi, hangi tondan okur, solo enstrüman, mix, mastering vs… Tüm fikirlerimi paylaştım ve aynı noktada olduğumu- zu anlayınca “tamam yapalım” dedim. Stüdyoda da iyi anlaştık ve klibimiz de harika oldu. Yapımcı gözü, yapımcı kulağı çok önemli. Bilinçli insanlarla yürümek işinizi keyifle yapmanızı sağlıyor.

Düet yapmayı düşündüğünüz kişiler var mı?

Biliyorsunuz birçok düet ve ortak proje yaptım şimdiye kadar. Proje seçerken ve hayata geçirirken çok titiz davranıyorum. Projenin yapım- cısından yayınlanma aşamasına kadar her adımına inanmalıyım. Benim stüdyo mesailerim de uzundur. Uyum yakalamak için kayıtlarda bir arada olup fikir paylaşmak gerekir. Bu yüzden de iyi iletişim kurduğum insan- larla çalışırım. Önceki albümlerimde Ege Çubukçu, Dj Pantelis, Kamufle düetleri için ben teklif götürmüştüm ama diğer düet ve ortaklıkların hepsi bana sunulan tekliflerdi. “Kalp Kalbe Karşı”dan sonra düet yapmak isteyen herkes bana gelmeye başladı zaten :) İnandığım proje olursa yapıyorum.

Kardeşiniz Burcu Güngör ile iyi bir iş birlikteliğiniz var. Sözleri ona ait bir çok parçasını da seslendirdiniz. Birlikte çalışmak nasıl bir duygudur?

Bebekken kardeşim olmasını çok istemiştim. Bir yol arkadaşı istedim ve benim için en iyisi geldi :) Albümlerim çoğunlukla kendi şarkılarım- dan oluşur ama her albümde Burcu’dan da bir şeyler vardır. Kaldı ki prodüksiyonların koordinatörlüğünü, yerine göre stylingini bile yapar. 2 yıldır menajerliğimi de üstlendi. Beni çok iyi tanıyor olması büyük avantaj. Ruhumu, kimliğimi bilir. Neyi görmek ve göstermek istediğimi bilir. Tabi kaçış noktalarımı da;) Bu önemli. Bu sayede birbirimize ışık tutuyoruz. Dışardan sadece yayınladığım klipler görünürken aslında hayatımda çok büyük değişimler oluyor. Özellikle geri çekildiğimiz dönemlerde bizi biz yapan şeylere odaklanıyoruz. Yeni fikirler doğuyor. Kendimizi sürekli yeni- liyoruz. Beraber kitap okuruz, film izleriz, spor yaparız, alışveriş yaparız… Sadece çalışırken değil, keyif aldığımız pek çok konuda aynı frekanstayız.

Magazin dünyasından hep uzak durmaya çalışıyorsunuz. Bunu planlı olarak mı gerçekleştiriyorsunuz. Yoksa yapınızdan mı kaynaklı?

Aslında uzak durmaya çalışmıyorum. Magazin dünyasında çalışan arkadaşlarımı seviyorum ve hepsine saygı duyuyorum. Güzel bir iletişimimiz var. Yaptıkları işe saygıları var ve harcadıkları emek çoğu insanın dikkatini çekmiyor bile. Magazinle ilgili olarak bende olmayan şey; gece hayatı. Özel hayatımda da olay yaratacak durumlar yok :) ”Huzurlu bir hayatım var.” Magazinseverler için bu önemli bir başlık sayılmaz ;)

Özel hayatınızda dinleyicilerinizin merak ettiği bir gelişme var mı? Hala en büyük aşkınız işiniz mi?

Çok aşkım var. Çocuklarım (kedi formunda 2 bebeğim var) ailem, evim, ülkem, bu gezegen… Hayvanlara, doğaya, güneşe aşığım. Hepsi benim aşkım. Bunların dışında şu an kalbimde ve hayatımda özel biri yok. O özel biri ne zaman karşıma çıkar bilemem, her şey sinerji ve uyuma dayalı sonuçta. Aşk her konuda mutluluk ve huzur getirmeli. Ben her şe- yin tam ve doğru olmasını isterim. Bu olduğunda büyük olasılıkla kimsenin bir daha “aşk var mı” diye sormasına gerek kalmayacak ;)

Albümünüzdeki parçalar genelde “aşk” temalı oluyor. Yaşanmışlıklar mı, yaşananlardan mı ders almak size yol gösterici oluyor?

Yazarken bana yol gösteren tek şey kalbim. Hissettiklerim. Çoğu za- man bir olay ya da hikayeyi yazıyorum ve karşımdakine söylüyorum o sözleri. Bazen karşımdakinin ağzından kendime şarkı yazıyorum. Olayları, duyguları manipüle ediyorum. Bazen gördüklerimi ve yaşadıklarımı yazı- yorum. Bazen de bilmediğim hikayeleri… Başıma gelen bazı durumlarda da “ben bunu yazmıştım” diyorum :)

Dersler de çok önemli. Neyi görmezden gelmekle hata edip sorun yaşıyorsak o dersleri anlamak hayatımızı bir ileri safhaya taşıyor. Bunlar düşüncelerimize, yaptıklarımıza, yaşadıklarımıza ve yazdıklarımıza da yansıyor doğal olarak.

Dinleyicileriniz size sosyal medya hesaplarından size ulaşabiliyor mu? Sosyal medya aranız nasıl?

Ulaşabiliyorlar. Facebook çok yoğun olduğu için ekibimden destek alıyorum fakat Twitter ve Instagram ‘da gelen soruları ve mesajları daha rahat takip edip cevap verebiliyorum. Sosyal medya performansım vaktim bol ise daha yüksek oluyor :)

Bu sorum kişisel öneri ve saptama olacaktır. Mabel Matiz ile sesinizin yakın olduğunu düşünüyorum. Düet bir çalışmanın çok başarılı olacağına inanıyorum. Hiç Mabel Matiz ile tanışıklığınız var mı?

Aslında yorumcu olarak iki ayrı uçtayız. Bu açıdan bakınca yakıştırmanı anlıyorum. Düetlerde seslerin birbirinden farklı olması gerekir. Ne kadar kontrast ise o kadar iyi sonuç verir. Benzerlik değil, zıtlık ararız. O yüzden tok bir erkek sesi benim için her zaman daha avantajlıdır. Ama en önem- lisi her iki şarkıcıya da uygun bir tonda buluşabilmek ve şarkıya ruhunu katmak. Teknik bir değerlendirme oldu ama düet konusu bazen dışarıdan görüldüğü gibi olmuyor. Mabel işini severek yapıyor, insanları etkileme gücü yüksek. Tanışıklığa gelirsek, hiç karşılaşmadık. Karşılaşırsak mutlaka selamlarını ileteceğim Ozan’cım :)

Yaza doğru bazı şarkıcılar yeni albüm hazırlar, siz mevsime göre al- bümlerin hazırlanmasını nasıl buluyorsunuz?

Her şey mevsiminde daha güzel. Çünkü daha etkili. İnsanların ruh ha- line göre, ihtiyaç duydukları şeyi vermek doğru bir tercih. Diğer yandan, kışın hiç hareketli şarkı çıkmazken bu eksikliği gidermek de doğru bir ter- cih. Bakış açısına bağlı. Tamamen ticari bir davranışta da bulunabilirsiniz, genel eğilimin dışında kalan azınlığı da hedefliyor olabilirsiniz. Önemli olan bir şarkıcının çıkardığı şarkıyı gerçekten beğenmesi! Ben biraz acımasızım o konuda. Bir şarkı; sözleri, melodisi gerçekten iyi mi? Ya da daha iyi olabilir mi? Aranjör şarkıyı anlamış mı? Maksimum performans göstere- bilmiş mi? Şarkıcının en iyi performansı bu mu? Ya da o şarkıcıya en çok uyan şarkı bu mu vs…? Öyle çok faktör var ki… Her şeyi kontrol etme- nin mümkün olmadığını kendi deneyimlerimden biliyorum. Bu sayede çalışacağım insanları doğru seçmeyi ve doğru yönlendirmeyi öğrendim. Müzik prodüksiyonlarına koçluk yapabileceğim bir şirket kurmayı düşü- nüyorum bazen. Çok yetenekli gençler var bu ülkede, onların ufkunu açmak istiyorum. Müzik yaparken yaratıcılığı yüksek insanları seçip en iyi sonucun ortaya çıkmasını sağlamalısınız. Ve her zaman kendinize karşı dürüst olmalısınız.

Geleceğe dönük planlarınız nelerdir? Dinleyicilerinize son olarak neler söylemek istersiniz?

Planım, plansız yaşamayı sürdürmek. Ben kalbimi dinliyorum. Ne za- man düz gitmem gerek, ne zaman sağa dönmeli, nerede dinlenmeliyim o söyler. İçimde bir şey yapmamı söyleyen hareket planını hissettiğimde gereken neyse onu yaparım. Şu an ilginç bir noktadayım. Çocukluğum- dan beri hayalini kurduğum bir projem var. Sonrasında neler olur bilmi- yorum, adım adım ilerleyip göreceğim :) Ayrıca hayvan hakları için ve onlara yardım etmek için çalışıyorum. Doğa, tüm varlıklar çok değerli. Dünyaya faydalı olmak benim yaşam amacım. Hangi yollarla olacağı hiç belli olmuyor. Daima sürprizlere açığım…

Bir Cevap Yazın