KÜÇÜK IRK KÖPEKLER

Yetişkin ağırlığı 10 kg. a kadar olan köpekler küçük ırk köpeklerdir. durumunu sık sık kontrol ettirin. İdeal kilosunun % de 20 üzerinde ağır- Bu kategori 4 kg. ın altında ağırlığa sahip mini ırkları da kapsar. lığa sahip köpeklerde kalp rahatsızlıkları, karaciğerde yağlanma, diyabet, Bu köpekler yüzyıllar öncesinde insanoğlu tarafından avlanma eklem rahatsızlıkları, idrar yolu taşları gibi rahatsızlıkların oluşum riski artar. amacıyla yetiştirilmişlerdir. Bugün ise evlerimizde beslediğimiz
evcil hayvanlar olarak oldukça revaçtadırlar. Boyutlarından dolayı bugün- kü yerleşik hayatımıza kolaylıkla adapte olabilirler. Boyutları küçük, narin görünümlü olmalarına rağmen oldukça güçlü, dayanıklı ve uzun ömürlü- dürler. Büyük çoğunluğu 15 yılı aşkın yaşayabilir.

Genellikle minyatür köpekler kötü bir diş yapısına sahiptir. Dişleri- nin boyutları çene ile kıyaslandığında oldukça büyüktür ve bu durum za- manla çeneyi zayıflatır. Bütün bunlara hijyenden uzak kötü bir ağız bakımı da eklendiğinde ağız, diş ve dişeti problemleri ufak yaşlarda başlar. Küçük ırk köpekler konumları gereği şımartılmaya müsaitlerdir. Masadan küçük atıştırmalıklar verilmesi, lezzetli yemeklerin tadını aldıktan sonra başka gıdaları kesinlikle reddetmeleri zamanla istemediğimiz kötü beslenme alışkanlıkları edinilmesine sebep olur. Bu durum zaten şımarmaya müsait sevimli dostumuzun daha da nazlı ve huysuz olmasına sebep olur.

Küçük ırk köpekler, boyutlarından dolayı diğer köpeklere nazaran günlük hayatlarında daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar (Aynı mesafeyi git- mek için büyük köpeklerden daha çok adım atmaları gerektiği gibi). Ancak ihtiyaç duydukları enerjiden fazlasının almaları onların erken yaşlarda yağ- lanmalarına sebep olur. (Cavalier King Charles Spaniel, Dachshund, min- yatür Schnauzer, Pug ve bazı Terrier lerde kilo almaya genetik bir yatkınlık vardır). Siz de köpeğinizi Veteriner Hekim ziyaretlerinizde tarttırarak kilo

Göğüs, sırt ve kuyruk dibinde yağlanma, egzersizi çabuk bırakma, sürekli uyuma, sık nefes alma gibi belirtiler kiloya işaret olabilir. Köpeğinizde bu tarzda belirtiler varsa Veteriner Hekiminize danışmalısınız.

Küçük ırk köpekler insanlarla aynı yaşam alanlarını kullandıkları için deri ve tüy sağlıkları oldukça önemlidir. 6 ay ila 7 yaş aralığındaki küçük ırk köpeklerin Veteriner Hekim ziyaretlerinin birinci sırasında deri ve tüy problemleri gelmektedir. Deri ve tüy kalitesi bir köpeğin sağlık durumunu da gösterir. Kırılgan tüy yapısı, anormal tüy dökülmeleri, kepeklenme, kötü koku, kaşıntı sağlıksız bir duruma işarettir. Hasta sahipleri tarafından yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi de, köpeklerini çok sık ve insan şampuanları ile yıkamaktır. Bir köpeğin pati altları dışında, deri altında ter bezleri yoktur.

Deri altı komple yağ bezleri ile kaplıdır. Bu yağ bezlerinden deri yü- zeyine, deri ve tüy sağlığını korumaya yönelik salgılar salınır. Sürekli ve yanlış yıkamalar sonucunda deri altındaki yağ bezleri, tahrip olarak derinin ve tüylerin ihtiyacı olan salgıları salgılayamaz. Dolayısıyla deride kaşıntı, kepeklenme, kötü koku ve tüylerde dökülmeler görülür. Doğru olan kö- peğinizi 3-4 haftada bir köpekler için özel formüle edilmiş şampuanlarla yıkamaktır.
Sevgilerimle…

Bir Cevap Yazın