İZMİR’DE GİDEBİLECEĞİNİZ GÜZEL MEKANLAR

izmir gidebilecegimzi mekanlar2Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte tatil yapmak isteyenlere İz- mir ve çevresinde çok şık eğlence ve dinleme mekanları açıldı. Cumartesi gününü deniz kenarında Alaçatı 35 ALBÜM & Wy- ndy Beach Club’ta, pazar gününü ormanların içinde Çiçekli Köy’deki Köyüm kahvaltıevi’nin yeni açtığı Osmanlı tarzı butik otelinde geçirdim. Çok büyük paralar harcanarak turizme kazandırılan ve onlarca kişiye iş imkanı yaratılan bu mekanları yazarak desteklememiz gerektiğini düşündüm. Batı müziğinin sevilen ismi Serdar Ortaç ile açılışı yapılan 35 ALBÜM & Wyndy Beach, bünyesinde Firuze Meyhane ve Deli Et ile Çeşme’de haftanın 7 günü 24 saat hizmet verecek. Firuze’de her akşam solist Derya ve fasıl ekibi tatlı meltem eşliğinde kulakların pasını silerken Deli Et ise yaz boyunca misafirlerine özel soslarla marina edilmiş harika lezzetler sunacak. 4500 metrekarelik alana kurulan 35 ALBÜM & Wyndy Beach, jakuzili havuzu, gözlerden uzak locaları, ünlü DJ’ler eşliğin- de kaliteli müziği, sörf tutkunlarının en yakın adresi olma özelliği, pırıl pırıl denizi ile bu yıl eğlence dünyasında fırtına gibi esecek.

Sakızlı dondurmanın adresi Rumeli

Çeşme’ye kadar gitmişken sakızlı dondurma yemeyi ihmal etmedim. 1945’ten beri hizmet veren Rumeli Pastanesi, ‘sakızlı dondurma’nın doğduğu yer olarak biliniyor. Mübadeleyle göç eden Selanikli Osman Mersin’in, Çeşme’de tanışıp evlendiği eşi Şadiye Hanım’ın çeyiz olarak getirdiği masa ve birkaç sandalyeyle açtığı sütlü tatlılar ve dondurma dük- kanı şimdi Türkiye çapında bir marka oldu. Hüseyin Mersin ve üniversiteli çocukları, dededen toruna damak tadını sakızlının yanı sıra 15 çeşit don- durmaya çıkardı. Karadut, Ovacık kavunu ve Çeşme limonu ile yapılanlar en çok tercih edilenler arasında. Bu yıl çeşitlere damla sakızı kahveli ve tahin pekmezli dondurma da eklenmiş. Hiçbir katkı maddesi kullanmadan üretilen çeşitli meyvelerden yapılan reçellerde büyük ilgi görüyor.

Doğanın içinde Osmanlı esintisi

2003 yılında köy sakinlerınden Osman Duvahan ile birlikte yeni dostlar edinmek, Çiçekli Köyü ile Yakaköy’ü tanıtmak, köy sakinlerine iş istihdamı sağlamak amacıyla Köyüm Kahvaltıevi açan Erkan Sungun bu kez doğanın İçinde Osmanlı esintisi hakim butik otel açtı. Zeytin ve diğer ağaçlarla kaplı cennetten bir bahçe içerisinde mimariden dekorasyona birçok farklı alanda insanların ilgi odağı haline gelen Osmanlı tarzı döşenen butik otel, kent yoğunluğundan kaçmak isteyenler için ideal bir mekan olmuş. Doğal ahşap öğelerin ince işçilik sayesinde bir “sanat eserine” dönüştüğü Os- manlı tarzı yatak odasından yatak başlıkları, elbise dolaplarına tüm yatak odasında padişahlara layık bir atmosfer oluşturulmuş. Üst kattaki panora- mik teras ve balkon en favori mekanlar. Kışın ise içeride kalmak isterseniz şöminenin karşısında keyifli saatler geçirilebilir. Köyüm Konak Butik otelin çevresi, uzun doğa yürüyüşlerinde oldukça cömert. Ulaşımı ise çok kolay. Evka-3 Metro istasyonun önünden kalkan minibüslerle gitmek mümkün. Bunun yanında doğanın bağrında düğün, balayı ve her türlü etkinlik için mükemmel bir seçim olur.

Oksijen deposu Mordoğan- Karaburun

Mordoğan’da baba mesleği dondurmacılığı marka haline getiren As- lan ve Musa Ertürk kardeşler, “Ahmet abi bizi unuttun 2 yıldır buralara gelmiyorsun” diye sitem edince rotamı o bölgeye çevirdim. Mordoğan ve Karaburun, Kazdağları’ndan aldığı oksijeniyle yaşayanlara uzun ömür süren bir bölge. 90-100 yaşlarına dayanmış pek çok insanın hala tarla ve bahçesinde çalıştıklarını gördüm. Mordoğan ve Karaburun’un illallah ettiren 303 adet keskin virajlı karayolu, geliş-gidiş 3’er şeritli otoban yolu ile 35 kilometrelik bölümü bitirtilip müthiş bir rahatlık sağlanmış. Turkuvaz renkli pırıl pırıl denizine hayran kaldığım Mordoğan ve Karaburun amatör olta balıkçılığı, dalgıçlık ve fotoğraf meraklıları için ideal bir bölge. Ulaşım ise belediye otobüsleri dahil minibüslerle çok rahat bir saat 15 dakikada ulaşılabiliyor.

izmir gidebilecegimzi mekanlar1Karaburun İskele’ye şube açtılar

Makedonya’da yaşadıkları zaman dondurma yapmayı İtalya’da öğre- nen Ertürk ailesi, İstanbul ve İzmir’in değişik semtlerinde açtıkları Roma Dondurmacısı şubeleriyle ün yapmışlar. 25 yıldır Mordoğan’da yaban mersini, yeşil elma, böğürtlen gibi farklı 24 çeşit dondurmanın yanı sıra sütlü ve hamurlu tatlıları ile adeta damak çatlatan Ertürk Kardeşler, yo- ğun talep üzerine Karaburun İskele bölgesinde de yeni bir mekan açtılar. Denize sıfır mekanda “İkinci Eviniz Kumrucu Deniz” sloganını kullanarak ev hanımlığından iş hayatına atılan Gülgün Zeybek’in komşuları ile yaptığı birbirinden lezzetli zeytinyağlı ev yemekleri, köfte, mantı, börek çeşitleri ile Aslan ve Musa Ertürk kardeşlerin dondurma ve tatlı çeşitleri birlikteliği değişik mekanlar arayanlara iyi bir alternatif olmuş.

Hayran kalınacak bir bölge

Burnumuzun dibinde olup fark etmediğimiz o kadar güzel bölgeler var ki bunlardan biri Karaburun’un İskele bölgesi bence. Kendimi Avrupa’da bir deniz kasabasında gibi hissettim. Doğa ve deniz iç içe girerek huzur dolu bir ortam oluşmuş adeta. Birbirinden şık restoranlar, butik otel ve pansiyonların cazibesi o kadar yüksek ki bir iki gece kalmadan yapamaz- sınız. Denizden taze taze tutulan çipura, barbun, levrek, laos, kefallerin ızgaradaki kokuları sokaklara yayılmış. Tepelere sıra sıra dizilen yazlık ev- lerin bahçeleri ağaçlar ve çiçeklerle donatılıp sanki yarışma halinde. Bir çevre yazarı olarak en yüksek puanı Lale, Zafer Kulapa çiftinin evine ver- dim. Ortanca, Itır, Sakız Sardunya, Bodrum Papatyası, Petunya, Çin Gülü, Açelya, Kedi Tırnağı Çiçeği, Reyhan, Sarmaşık, Limon Çamı, Ardıç ve Ilgın Ağaçları. Yani say say bitmez. Hatta kapılarını çalıp tebrik bile etim. Tasarımcı kızları Tuba tıpkı anne ve babası gibi doğa düşkünü.

Bir Cevap Yazın