Dünyanın en güzel plajı ÖLÜDENİZ

Fethiye ölüdenizTanrının Dünyaya Bağışladığı Cennet” olarak nitelendirilen Fethiye Ölüdeniz, 3 kilometrelik kumsalında dünyanın pek çok ülkesinden on binlerce yabancı turisti ağırlayıp huzurlu bir ortamda deniz, güneş tatili sunuyor. Muğla Valisi Amir Çiçek’in üzerine titrediği Ölüdeniz plajının Muğla Çevre Vakfı yöneticileri sık sık kontrol ediyor.

Tarihin babası olarak anılan ve gezilerinde gördüğü yerleri ve insanları anlatan Yunan tarihçi ve antik yazar Heredot bile Fethiye’yi “Yıldızlara en Yakın Yer” diye tanımlamış. Ve bu güzelliği Almanya’nın en yüksek trajlı Bild Gazetesi düzen- lediği bir anketle onaylamış. 2006 yılında Bild Gazetesi’nin internette yaptığı ankette Ölüdeniz yüzde 82 oyla “Dünyanın En Güzel Sahili” seçildi. Yani “Ülkemizin her köşesi cennet” sözü boşuna söylenme- miş. Yeter ki kıymetini bilip en iyi şekilde koruyalım. Dünyada nasıl marka plajlar varsa Türkiye’nin de yüz akı plajlarından biridir Fethiye Ölüdeniz. Kristal berraklığında turkuvaz renkli denizi, bembeyaz kumsalı ve gökyü- zünden hiç eksik olmayan güneşi ile dünyanın gözdesi bir mekan. Her yıl Amerika’dan, Japonya’ya, Avusturalya’dan Rusya’ya kadar 50 ülkeden on binlerce turist deniz ve kumsalında unutulmaz bir tatil yaşıyor.

Denizin kirlenmemesi için üçlü koruma

Ölüdeniz, adı gibi durgun bir göl niteliğindedir. En fırtınalı günlerde Belceğiz kıyıları dalgalarla boğuşurken, Ölüdeniz’de sadece çırpıntılar meydana gelir. Ancak durgun gibi gözüken Ölüdeniz, gözle görünmeyen üç nedenle kendini hemen her gün yenilemektedir. Bunlardan ilki, Ölü- deniz’de mevcut yoğun kaynak suyu çıkışları, dipte içeriden açık denize doğru bir akıntı yaratmaktadır. İkincisi, bu kaynak sularının yarattığı tuz farkından dolayı açık denizden içeriye ve dışarıya devamlı bir sirkülasyon oluşmasıdır. Üçüncüsü ise gel, git etkisi ile iki üç günde bir deniz ortalama yarım metre yükselir ve alçalır. Bu da büyük miktarda deniz suyu giriş ve çıkışı sağlamaktadır. Ölüdeniz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü Özel Çevre Koruması tarafından üç ayrı denetimle korunuyor.

Muğla Valisi’nin sıkı denetiminde

Çevre ve doğaya olan düşkünlüğü ile tanınan Muğla Valisi Amir Çi- çek, Ölüdeniz plaj ve turkuvaz denizinin en iyi şekilde korunması için sıkı denetimler yapıyor. Muğla Çevre vakfı (MUÇEV) tarafından bir yıllığına Deniz Aytemiz şirketine kiralanan Ölüdeniz plajında şezlong, şemsiye ve cafeterya hizmeti veriyor. Deniz Aytemiz şirketinin Koordinatörü Ahmet Sadıç, “Sayın Valimiz ve MUÇEV Vakfı’nın üzerine titrediği bu cennete gelen yerli ve yabancı misafirlerimize en iyi hizmeti vermek için var gücü- müzle çalışıyoruz” diyor.

Fethiye ölüdeniz2Point Cafe & Bistro Restoranı

Dünyanın her yerinden binlerde yabancı turistin akın ettiği Ölüdeniz, sadece deniz, kum ve güneşi değil eğlence hayatı ile de ünlü bir yer. Her biri birbirinden değişik dekorla düzenlenmiş restoranlar, barlar ve kafe- ler de yüksek sezonunda yer bulmak neredeyse mümkün değil. Tavsiye üzerine akşam yemeğine gittiğim Point Cafe & Bistro Restoran’ın ilk önce dekoruna, sonra müzik tarzları ve farklı ülkelerin özel soslarla hazırlanmış yemeklerine hayran kaldım. Beyaz şarap eşliğinde sunulan Somon Kule, Ev Yapımı Ravioli, Rober Piyere Steak, Tavuk Tikka Masala ve Thai Biftek menüsü damağımda unutamayacağım bir tat bıraktı.

Üzerine gelen Creme Brule ve Çikolatalı Suffle, geceye damgasını vurdu. Dünyayı gezen İstanbullu iki arkadaşın işlettiği Point Cafe & Bistro Restoranı gönül rahatlığı ile tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın