BÜYÜK IRK KÖPEKLER

Veteriner Hekim Fatih Işıklı

Geçen ay ki “küçük ırk köpekler” ile ilgili yazımdan köpeklerde, ağrılı eklem rahatsızlıklarının görülmesi kaçınılmazdır. Sonra sizlerden büyük ırk köpeklerin de anlatımı ko- Bu durum kendisini özellikle arka ayaklarda güçsüzlük, topallık, nusunda oldukça fazla istek geldi. Ben de bu ay ki merdiven çıkamama, oyuna katılmada isteksizlik olarak belli eder. yazımda sizlerle büyük ırk köpekleri ve onların ırk özelliklerini paylaşacağım.

Büyük ırk köpekler, yetişkin ağırlığı 25 ila 40 kg. arası olan köpeklerdir. Bu gruba 40 kg. ın üzerindeki dev ırkları da dahil edebiliriz. Bu gruptaki köpekler, eskiden insanların işlerine yardımcı olmaları için çalışma köpekleri olarak kullanılırdı.

Günümüzde ise, çoban köpeği, spor av köpeği, bekçi köpeği, arama kurtarma köpeği hatta engelli insanlara ve gözleri görmeyen insanlara yardım köpeği olarak tercih edilirler. Her şeyden önce bu köpekler güçlü yapıları nedeniyle dış ortamda yaşamaya da uygundur. Büyük ırk köpekler, cesaretli, sadık, dayanıklı, kuvvetli, atik ve enerjik köpeklerdir.

Büyük ırk köpekler, çok hareketli ve enerjik oldukları için fazla enerji harcarlar. Aktif doğaları gereği de eklemleri ve kemikleri baskı altındadır. Günümüzde, evimizde veya bahçemizde beslediğimiz büyük ırk köpeklerin, özellikle yaşam tarzları, aktivite azlığı ve karbonhidrattan zengin bir beslenme, vücutlarının erken yaşlardan itibaren yağlanmasına sebep olarak eklemler üzerindeki baskıları arttırır. İleriki yaşlarda hemen hemen bütün büyük ırk

Büyük ırk köpeklerin genel temizliğinin ve tüy bakımlarının zor olması, kötü kaliteli mama kullanımı, yaşam şartları gibi sebeplerden ötürü derilerinde kuruma, kepeklenme, kötü kokma ve kaşıntı gibi dermatolojik problemler gözlenir. Bu problemlerin ileriki yaşlarda görülmemesi için büyük ırk köpeğinizin daha yavru iken yetiştirilmesi, beslenmesi ve genel bakımları konusunda Veteriner Hekiminize mutlaka danışmalısınız.

Büyük ırk köpeklerin ortalama yaşam süresi 12 yıldır. Bunu 10-14 yıl olarak genişletebiliriz. Sert, mat ve beyazlayan tüyler, elastikiyeti azalmış deri, yürümede zorlanma, hareket etmede isteksizlik, böbrek ve kalp problemlerinin oluşmaya başlaması yaşlanma belirtileridir. Siz de köpeğinizde bu tarzda belirtiler tespit ediyorsanız artık yaşlandı demeyin, bu dönemlerde köpeğinizin yaşam kalitesini yükseltmek için kullanacağınız veya yapacağınız birçok şey var. Bunların neler olduğuna dair Veteriner Hekiminize danışmalısınız. ‘Keşke daha önce gitseydik’ diyeceğinize eminim…

Hepinizin bayramını kutluyorum, gelecek sayıda görüşmek üzere sevgi ve saygılarımla…

Bir Cevap Yazın