BOTOKS HAKKINDA NEYİ, NASIL BİLİYORUZ?

Şimdi botoks hakkındaki doğru ve yanlışlarda örnekler verelim:

Botoks, tüm dünyada amaç ve sonuçları öğrenildikçe kullanımı artan, en kolay kırışık yok etme yöntemi olarak biliniyor. Ancak ismi sık duyulsa da ve her zaman gündemde olsa da botoks hakkında bilinmeyen çok şey var. Önceleri pek çok nörolojik hastalığın tedavisinde kullanılan botoks, son yıllarda en çok yüz estetiği ve terleme tedavisinde kullanılmaya baş- lanmıştır. Çok yaygın kullanımına karşın yanlış bilinen pek çok nokta vardır. Botoks, yıllar içinde yüzde mimik hareketlerine bağlı olarak oluşan de- rin veya yeni başlamış dinamik ya da mimik kırışıklığı dediğimiz çizgilerde uygulanan cerrahi olmayan bir uygulamadır. Clostridum Botulinum adlı bakteriden üretilen doğal, saflaştırılmış bir proteindir.

Botoks sadece estetik amaçlı mı kullanılır?

Botoks’un ilk kullanım amacı estetik değildir. Pek çok nörolojik hasta- lık, serebral palsi, göz tikleri ve şaşılıkta kullanılmıştır, kullanılmaya devam edilmektedir. Bu uygulamalar esnasında fark edilmiştir ki; kaş arasında ve göz çevresindeki kırışıklıklar yok olmuştur. Bu gözlem sonucunda çalışma- lar estetik alanında da yoğunlaşmış ve kırışıklık ve terleme tedavisindeki prensipleri de ortaya konmuştur.

Botoks felç mi eder?

Enjekte edilen kasta sinir hücreleri aracılığıyla kasılma emri veren iletiyi geçici süre durdurmaktır. Yani felç eder bilgisi yanlıştır. Uygulanması son derece basittir. 5 dakika içerisinde yapılır. Etkisi uygulamadan 4 gün sonra başlar ve tam olarak 1 haftada ortaya çıkar. İlk uygulamadan sonra etki süresi ise ortalama olarak 6 aydır.

Kırışıklığa sebep olan kaslara serum ile seyreltilerek enjekte edilmekte- dir. Uygulama alanları alın, kaş arası, göz çevresindeki kaz ayağı dediğimiz çizgiler, üst dudak ve boyundaki çizgilerdir. Aynı zamanda koltuk altı, el ve ayak terleme probleminde de tedavi maksatlı uygulamalar yapılabilir.

Botoks maske gibi dönük bir ifadeye mi neden olur mu?

Donuk yüz ifadesi ise yanlış bilinen bir şehir efsanesidir. Botoks ifadesiz bir görüntüye neden olmaz. Hastaların beklentileri ve uygulama yapan doktorun bilgi ve becerisi farklıdır. Kimi kaş çatmaktan istemez bir diğeri ise kaz ayaklarının yok olmasını, bazıları da kaşlarının kalkmasını isteyebilir. Önemli olan hastanın isteği ve doktorun bunun bilincinde olarak uygula- mayı ve dozu doğal görünümü bozmadan ayarlamasıdır.

Botoks yapıldığı belli olur mu?

Botoks yapıldığı zaman kişiler genellikle anlaşılmasını istemezler. Bu yüzden doğal görünüm sağlayan ileri uygulama teknikleri gelişmiştir. Dozları düşük tutup bir yere enjekte etmektense birkaç kasa azar azar enjekte ederek hem doğal görüntüyü koruyup hem de kırışıklıkların yok olması mümkün olmaktadır.

Botoks’un yeni kırışıklıklara neden olduğu doğru mu?

Botoks temel olarak yeni kırışıklıklara yol açmaz, genellikle yatay kırı- şıklıklar botoks uygulaması ile kaybolduğu için daha önce görünmeyen di- key çizgiler görünür hale gelmektedir. Bir de kişi kaşlarının çok kalkmasını isterse buna bağlı olarak kaşların üst dış taraflarında ince yatay çizgilenme olabilir. Ancak kişi kaslarının kalkmasını istemezse bu kırışıklıklar da olmaz.

Yan etkileri var mı?

Botoks’un bilinen hiç yan etkisi yoktur. Etkisi sadece uygulama bölge- siyle sınırlıdır, 24 saat içerisinde vücuttan atılır ve en önemli maksimum etkisi yani kaslardaki gevşeklik 6 aydır. Uygulama anında iğneye bağlı kıza- rıklıklar ise gündelik hayatta kullandığımız makyaj malzemeleriyle kolayca kapatılabilir. Etkisi geçtikten sonra yeniletmenizde hiçbir sakınca yoktur ve herhangi bir sınırlama olmaksızın ömür boyu kullanabilirsiniz.

Dudak ve yüz dolgunlaştırmada kullanılır mı?

Botoks kesinlikle yüzde ve dudakta dolgunluk meydana getirmez, dol- gu maddesi değildir, yüzü şişirmez. Dudak dolgunlaştırmak amacıyla kul- lanılmaz fakat dudak üstündeki sigara ya da barkot çizgileri denen dikey çizgileri tedavi eder.

Sahte botoks var mı?

Piyasada Amerikan ve Fransız kaynaklı olan ve güvenilir olarak kullanı- labilen iki botilinum toksini bulunmaktadır. Çin’den geldiği iddia edilen ve çok ucuza yapıldığı söylenen botoks uygulamalarından kaçınmanız konu- sunda önemle uyarıda bulunmak isterim.

Kremlerin botoks etkisi doğru mu?

Son dönemde botoks etkisine sahip olduğu söylenen pek çok krem ve benzeri ürün görmekteyiz. Nitekim botoks kesinlikle kremlere katıla- bilecek ve yüze sürülerek etki edecek bir madde değildir. Kaslara enjekte edilmelidir, oysa kremler tamamen cilt yüzeyine uygulanırlar, dolayısıyla sadece yüzeysel ince cilt kırışıklıklarında etkili olabilirler. Botoks ise dina- mik kaslara bağlı derin kırışıklarda etkilidir. Bunlarda alındaki, göz çevresin- deki, dudak ve boyundaki kırışıklıklardır. Kısaca söylemek gerekirse hiçbir krem botoks’un etkisini sağlayamaz.

Bağımlılık yapar mı?

Tüm bunlara ilaveten botox un insanların üzerinde son derece olumlu etkileri vardır. İnsanlar uygulamanın ardından yavaş yavaş kırışıklıklarının yok olduğunu, sinirlenseler de kaşlarını çatamadıklarını fark ederler. Ve sonuçta çok daha iyi hissederler ve sürekli yaptırmakta hiçbir sakınca ol- madığından 6 ayda bir yenilemektedirler.

Bir Cevap Yazın