Bendeniz: Gri hayatlar bana göre değil

bendenizBir Bendeniz röportajı klasiği olarak sormadan olmaz. Uzun zamandır nerelerdesiniz?. Sahiden özlettiniz bu kez…

Öncelikle ilk kez aslında bu kadar zaman ara verdiğimi söylemeli- yim. Yoksa 2-3 yılda bir mutlaka albüm yaptım. Bu sefer yapılan işleri ve kendi içimi takip ederek biraz ara vermeyi uygun gördüm. Tama- men duygusallığın dışına çıkıldığını hissediyorum çünkü. Ve bazı politi- kalar müzikal anlamda bizi etkiliyor. Müzik kaldırmaz böyle şeyleri ve görüldüğü üzere kötü bir hal aldı. Ben albümümü bu sene çıkarırdım lakin, bir firma oyalayışı ile bekledim. Zaman kaybıymış. Şimdi kendim tek tabanca yürüyeceğim yakındır.

Şu otel mevzusunu merak ediyoruz. Müzik çalışmaları devam ederken bir yandan da otele ortak olmak fikri nasıl oluştu?

Çok tesadüfi bir mevzu. Bazen hayatta hiç akla gelmeyen, zaman- da hiç umulmadık şeylerle karşılaşıyoruz. Ben de böyle bir fikre onay verdim. Körfezde, Burhaniye’de Daidalos Butik Otel, butik otellikten çıkıp bambaşka bir yer oluyor. İstanbul’dan uzaklaşıp, İstanbul mü- zikalitesini buraya taşımak gerçekten beni de heyecanlandırdı. Biraz meşakkatli bir iş. Ama üstesinden geleceğiz. Tüm körfeze bu keyfi yaşatmak istiyoruz. Ben de daha rahat olacağıma eminim.

Sizi özleyen, kemikleşmiş dinleyicilerinizin rahatlıkla bulabileceği bir adres veriyorsunuz aslında. Neler olacak bu yaz ve kış sezonunda?

Dediğim gibi; kaliteli müziğin körfezdeki adresi burası olacak. Kışın da üstünü kapatacağız ve devamını düşünüyoruz. Sanatçı arkadaşları- mız da gelip gidecek bizimle. Onlar da bu keyfi paylaşacak. Şimdilik düşüncemiz sadece müzik!

Bu haberler dışında elbette yeni albüm veya single’ı da sormadan olmaz. Ne zaman gelecek yeni bir albüm?

Albümü de, bu kış ya da bahara hazır edeceğim. Burası bana şarkı da yazdıracak bol bol… Müzisyen arkadaşlarım da burada olacağı için daha güzel şeyler çıkacaktır.

Bendeniz, İzmir için çok özel bir isim. İzmirli olmadığınızı biliyoruz ama biz sizi İzmirli olarak varsayıyoruz. Neden böyle gelişti sizinle ilişkimiz?

İzmir’i Türkiye’deki her şehirden çok seviyorum. Bir de Sinop benim için güzel ve özeldir. İzmir’de bizim yazlığımız vardı, Seferihisar’da. Gençlik yıllarımda da ve sonrasında da çok zaman geçirdim.

Belki bu yüzdendir. Siz seviyorsanız bütünleşiyorsunuz. Bence bu nedenden kaynaklanıyor bu bağ. Sevdik birbirimizi ve ben de gönülden bir “İzmir” şarkısı yapmıştım.

Hayaller bitmez… Bugün müzikal kariyerinde 20. yılında bir sanatçı için de mutlaka bitmemiştir. Bendeniz’in müzikle alakalı, hayali, arzuladığı şey nedir?

Benim aslınde yapmak istediğim müzik türü bu değil. Dizi film müzikleri benim daha keyif aldığım bir şey. Bunun için özel albüm- ler çıkaracağım bir proje içine gireceğim.

Türk pop müziğinde sizin için en özel 5 isim sorsak, kimleri söylersiniz?

Çok değerli sanatçılarımız var tabi. Ama müzikal açıdan ve duy- gu açısından rahmetle andığım sevgili usta Kayahan, Sezen Aksu, İlhan İrem, Nazan Öncel, Aşkın Nur Yengi, Levent Yüksel, Mirke- lam aklıma ilk gelenler…

Bir röportajınızda şarkıcılıktan ziyade besteci olarak faal olmak istediğinizi söylemiştiniz. İlerleyen dönemlerde bu anlamda daha çok çalışmanız olacak mı?

Evet, şarkıcılık başka bir olay. Ben bir yorumcu olduğumu dü- şünüyorum. Ama beste konusunda tevazu göstermeyeceğim. En çok keyif aldığım taraf da yaratma tarafı. Son zamanlarda aranje ettiğim şarkılar da ( yeni albümde olacak) bana ayrı keyif veriyor. Bu anlamda başka şeyler var aklımda.

İş dışında Bendeniz’den bahsedecek olursak, nasıl bir hayatınız var? Mesela arkadaşlık, dostluk konusunda konuşacak olursak na- sıl insanları hayatınıza dahil edersiniz? Sizin için önemli değerler nelerdir?

Çok sade, eğlenceli ve melankolik biriyim. Kocaman bir çocukla dolaşıyorum içimde. Aşk ve sevgiden öte bir şeye inanmam. Sonra başka şeyler gelir. İnsanlarla bağı istersem çabuk kurarım. İstersem yaklaştırmam. Gri hayatlar bana göre değil. İdare edilmesi kolay ama diğer taraftan zor biriyim. Dengem şaşınca en çok şaşırma- yanlar benim gerçek sevenlerim.

Bunca aşk şarkısını yazan birine aşk sormadan olmaz… Bende- niz için aşk ne ifade ediyor?

Aşk her şeydir… Başka söze gerek bile yok!

Karşıyaka LIFE dergisi okurlarına neler söylemek istersiniz?

İzmir’i ayrı, Karşıyaka’yı bir ayrı seviyorum. Bostanlı’da uzun za- man kaldım. Çok şanslısınız. Herkese sevgiler, bu keyifli röportaj için de ayrıca teşekkürler…

Bir Cevap Yazın