Bayramın eskisi, yenisi olur mu?

Manevi duyguları en yoğun yaşadı- ğımız, yaşattığımız, hayatın onca koşturmacası içinde aile kavramı- nı hatırladığımız, hatırlattığımız, küskünleri barıştırma vesilesi olan önemli gün- lerin değerini iyi bilmek ümidiyle, sevdiklerinizle nice mutlu, umutlu bayramlar olur umarım bu günler ve bundan sonrası için de…

Bayram deyince ülkemizde çok farklı şeyler olu- yor. Öncelikle bu mutlu günlerde yollarda kendi- nize çok dikkat edin. Bayramı tatsız ve acı dolu yarınlara çevirmeyin lütfen.

Yaşlılara hoşgörüyü ve saygıyı; çocuklara sevgi göstermeyi unutmayın. Kapınıza geldiklerinde onları geri göndermeyin.

Bizler çocukluğumuzun tadını bulamasak da örf, adet, gelenek ve göreneklerimizin ölçüsünde bu bayramları yaşamak yine de çok önemli. Hala hayattayken sevdiklerimizle bir arada olmak yıllar sonra buruk anılar olarak yad edeceğimiz günler olacak unutmayalım.

Günümüzde bayramların, değil komşuların ak- rabaların bile birbirlerinin yüzünü unuttuğu bir koşuşturma çarkı içinde; soluklanmak için ‘manevi duygulardan’ çok tatil anlamı içeriyor oluşu çok üzücü gerçekten. Yorgun bedenler için bir fırsat resmi tatiller ve en başta da bayramlar ar- tık. Bir çoğumuz için, bayramlar; dört gözle çeki- len tatil günleri oldu ne yazık ki…

Oysa eskiden, o bayramlar; ne güzel günlerdi değil mi?

Teknoloji bu denli gelişmemişti. Telefon kulübe- lerini veya mahallenin ileri gelenlerini ziyaret eder, sevdiklerimizle konuşmak için yoğun çaba verirdik.

Televizyonlar tek kanaldı. Eğlence programları şarkılar ve türküler için sabırsızlıkla ziyaretleri- mizi bitirerek akşamı beklerdik.

Bayramın en renkli anlarından biri de dansözün çıkacağı zamanlardı. Nesrin Topkapı dönemin en ünlü sahne sanatçılarındandı.

Peki ya, bayram kartlarını hatırlayanınız var mı?

Hem ansızın, aniden yitip gittiler onlarda elimiz- den kayıp giden bir çok hatıramız gibi. Belki de biz bayramları çocukluğumuza sakladık, orada bıraktık.

Bir Cevap Yazın