Ayakkabıcılar Sitesi yoluna “ikinci neşter”

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Işıkkent’teki Ayakkabıcılar Sitesi’nin trafiğini rahatlatmak için yeni bir çalışma daha başlattı. Daha önce bölgede 6 şeritli bir bulvar açan Büyükşehir, şimdi hem yeni bir kavşak yapıp yolu genişletecek, hem de çevre yoluna bir bağlantı daha açacak.

Geçtiğimiz yıllarda Bornova Işıkkent’teki Ayakkabıcılar Sitesi’nin Kemalpaşa Caddesi ve otobana direkt bağlantısını sağlayacak 35 metre genişliğinde ve 6 şeritli bulvarı hizmete alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, şimdi de yine siteye giriş-çıkış trafiğini rahatlatmak için üç noktada çalışma gerçekleştiriyor. Site sakinlerinin talepleri doğrultusunda geliştirilen ve Ayakkabıcılar Sitesi önü 6108 Sokak ile Aydınlar Caddesi’nde yapımına başlanan proje kapsamında, toplam 500 metrelik güzergahta yol-tretuvar, genişletme ve kavşak düzenlemesi yapılacak.

Öncelikle çevre yolunun Bornova-Buca istikametinden Aydınlar Caddesine iniş bölümünde açık olan orta refüj kısmı kapatılacak ve “U” dönüşü için yaklaşık 200 metre ileride Aydınlar Caddesi tarafında bir kavşak yapılacak. Yine Ayakkabıcılar Sitesi önünde 6112 Sokak ile 6124/2 Sokak’ta mevcut 2 şerit olan yol genişletilerek 3 şeride çıkartılacak. Aynı proje kapsamında, 6124/2 Sokak üzerinden Bornova yönünde çevre yoluna yeni bir bağlantı yolu yapılarak Ayakkabıcılar Sitesi önündeki yoğun trafik karmaşası giderilecek, daha güvenli ve akıcı bir ulaşım sağlanacak.

8 siteye hizmet edecek
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ayakkabıcılar için yaptığı çalışmalardan dolayı büyük mutluluk duyduklarını dile getiren İzmir Ayakkabı İmatlatçıları Satıcıları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ata, Başkan Aziz Kocaoğlu’na teşekkür ettiklerini söyledi. Ayakkabıcılar Sitesi’nin bölgedeki en eski ve en büyük site olduğunu hatırlatan Ata, “Ayakkabıcılar olarak burada 4 bin işyerimiz var. Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü bu projeden bizim gibi burada konuşlanmış 6 sektör daha faydalanacak” dedi.

Bölgeye ulaşım rahatlığı sağlayacak bu projeyi “iple çektiklerini” söyleyen Yalçın Ata şöyle devam etti:
“Ayakkabıcılar Sitesi yaklaşık 19 yıl önce kuruldu. Zamanla yollar, kavşaklar kapasiteyi kaldırmaz hale geldi. İmar çalışmaları biraz süreç aldı. Biz Ayakkabıcılar Odası olarak iki yıldır bu projenin üzerinde Büyükşehir Belediyesi ile çalışma halindeyiz. Bundan 2 ay önce proje tamamlandı. Ve yapım aşamasına geçildi. Sitenin Batı tarafında, en önemli kavşak kısmında inşaat çalışmalarına başlandı. Yapılan genişletme ve yeni kavşak düzenlemesi ile trafik rahatlayacak. Bu kavşaktaki sıkışıklık nedeniyle ayakkabıcı esnafı inanılmaz derecede sıkıntılar yaşamıştı. Yurt içi ve yurt dışından gelen müşterilerimizin trafik sıkışıklığından dolayı uçağını, otobüsünü kaçırdığını biliyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu’nun ve belediye bürokratlarının emekleri ile yapılacak düzenlemelerle tüm bu sıkıntıların ortadan kalkacağına inanıyoruz.”

Bir Cevap Yazın