Karşıyaka’da örnek işbirliği

karsiyaka işbirliğiDenetimli Serbestlikten yararlanan ve kamu yararına çalışma cezası bulunan hükümlülerin toplumsal yaşama kazandırılması için çalışma yürüten Karşıyaka Belediyesi ve Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı örnek bir işbirliğine imza attı. Önümüzdeki günlerde imzalanacak protokol sayesinde, Savcılık tarafından belirlenen mahkumlar belediye birimlerinde çalışacak. Hükümlüler sosyal ve kültürel etkinliklerden ücretsiz faydalanacak, meslek edinecek.

İŞ İMKÂNI SAĞLANACAK
Karşıyaka Belediyesi ve Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı; toplum içinde denetim ve takibi yapılan sanık veya hükümlülerin iyileştirilmesi ve topluma kazandırılması için -sosyal sorumluluk adına- örnek bir işbirliğine imza attı. Önümüzdeki günlerde imzalanacak protokole göre, denetimli serbestlikten faydalanan ve kamu kurumlarında çalışma cezası bulunan yükümlüler; ihtiyaca göre belediyenin Park ve Bahçeler ile Temizlik İşleri gibi uygun birimlerinde çalıştırılacak ve İhtiyaca göre yapılacak hizmet alımlarında Denetimli Serbestlikten faydalanan hükümlülere de şans verilecek.

KÜLTÜREL VE SOSYAL ETKİNLİKLER ÜCRETSİZ
Toplumsal sorumluluk anlayışına göre hayata geçirilecek projeden faydalanacak olan hükümlüler, Karşıyaka Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek mesleki eğitim, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerden de ücretsiz olarak yararlanacak. Kursları başarı ile tamamlayanlar için istihdam imkanı sağlanacak. İhtiyaç sahibi yükümlülere ayni ve nakdi yardım sağlanacak. Belediyenin, gerçekleştireceği şehir içi ve şehir dışı geziler de projeden faydalanan mahkumlara ücretsiz olacak.

İLK ETAPTA 3 YIL SÜRECEK
Yükümlünün çalıştığı süreler içinde denetimini ve takibini ise Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü yapacak. Protokol ilk etapta 3 yıl sürecek ve daha sonra uzatılabilecek.

Bir Cevap Yazın