En lezzetli kongre

Uluslararası Gastronomi Turizmi izmir (2)Dünya Gurme Şehirler Birliği üyesi İzmir’in lezzetleri, Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi’nde masaya yatırıldı. Fuar İzmir’deki kongre, renkli görüntülere sahne oldu. Dünya Gurme Şehirler Birliği Başkanı Jean Michel Daclin, İzmir’deki çok zengin mutfak potansiyelinin şehrin tanıtımında mutlaka kullanılması gerektiğini söyledi. Başkan Kocaoğlu ise kongrenin İzmir’deki gastronomi kültürüne çok büyük katkı sağlayacağını ifade etti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Fuarcılık Hizmetleri A.Ş. (İZFAŞ), İzmir Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (İzmir CVB) ve Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) ve İzmir Ekonomi Üniversitesi (IEU) tarafından düzenlenen Uluslararası Gastronomi Kongresi dünyanın önde gelen gastronomi ve turizm uzmanları ile eğitimcilerini bir araya getirdi. Travel Turkey İzmir 2015 Fuarı ile eş zamanlı olarak açılan kongrede, Ege kültürünün gastronomi ile ilişkisi ve bu ilişkinin bölge turizminin kalkınmasına etkisi tartışıldı.

Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi’nin açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir ve Ege mutfağının binlerce yıl öncesinin deneyimleriyle harmanlanan sağlıklı ve lezzetli yemekler sunduğunu dile getirdi. Büyükşehir Belediyesi’nin 2006 yılında Sağlıklı Kentler Birliği’ne üye olduğunu, bünyesindeki Eşrefpaşa Hastanesi ile sağlıklı beslenme adına çalışmalar yürüttüğünü ve Süt Kuzusu projesiyle yüz bini aşkın çocuğa ücretsiz ve sağlıklı süt dağıttığını, organik ve iyi tarım uygulamalarını desteklediğini hatırlatan Başkan Kocaoğlu, “Bu kongre daha da büyüyerek, İzmir’in gastronomi kültürüne çok büyük katkıda bulunacaktır” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın