Prof. Dr. Yılmaz “Sanat yaşamın ta kendisidir”

EgeArt (2)İzmir Valisi Mustafa Toprak, “ 60 yılda Ege Üniversitesi kültür ve sanat alanında, ekonomide ve her alanda ilimizi ve ülkemizi dünya ölçeğine taşıyacak işlerle İzmir ve Türkiye’yi buluşturmuştur. Bu etkinliklerde yer alan herkese teşekkür ediyorum. EgeArt’a her geçen dönem katılımcı sayısı ve kapsam açısından uluslararası alana daha fazla yer alan bir atmosferde gelişiyor” dedi.

Elif Arzu Çetin- Fatih Özkılınç

İZMİR(Ege Ajans)- 6. Uluslararası EgeArt Sanat Günleri Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde 512’si ulusal olmak üzere 26 farklı ülkeden gelen sanatçıların ve 24 üniversitenin katılımıyla başladı.
Etkinliğin açılışında konuşan İzmir Valisi Mustafa Toprak, “ 60 yılda Ege Üniversitesi kültür ve sanat alanında, ekonomide ve her alanda ilimizi ve ülkemizi dünya ölçeğine taşıyacak işlerle İzmir ve Türkiye’yi buluşturmuştur. Bu etkinliklerde yer alan herkese teşekkür ediyorum. EgeArt’a her geçen dönem katılımcı sayısı ve kapsam açısından uluslararası alana daha fazla yer alan bir atmosferde gelişiyor. Özellikle Ege Üniversitesi’nin uluslararası Avrupa Festivaller Birliğine katılımının ve kabulünün çok önemli olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

EgeArt Sanat Günleri açılış törenine İzmir Valisi Mustafa Toprak, İBB Başkan vekili S.Sırrı Aydoğan, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, İzmir Milletvekilleri, Karşıyaka ve Bornova Belediye Başkanları, Ak Bank Bölge Müdürü Kayhan Beyhan, E.Ü Senato üyeleri katıldı.
EgeArt tanıtım filmiyle başlayan programda konuşan E.Ü Rektörü Prof. Dr. Yılmaz, EgeArt Günlerin’nin 10 yıl önce başladığını belirterek “İki yılda bir sizlere bu mutluluğu yaşatmanın onurunu yaşıyoruz” dedi.
Prof. Dr. Yılmaz, “Sanat ülkenin görünen yüzüdür, çağdaşlaşmanın ise göstergesidir. Kültür ve sanat etkinlikleri eğitimin olmazsa olmazlarıdır. Sanat hepimizi güzelliğe, sevgiye ve barışa çağırır. Ve bir hekim olarak belirtmek isterim ki sanat bizi her gün sağlığa çağırıyor. Üniversite olarak biz bu sanat etkinliklerini herkese ulaştırabilmek için İzmir’in 17 farklı yerinde bu etkinlikleri gerçekleştiriyoruz. Bu kültür hazinesini böylece her kesime hitap edebilecek bir şekle getirmiş olduk” diye konuştu.

“SANAT BİR ÜLKENİN GÖRÜNEN YÜZÜ”
Eylül ayında EFFE adıyla bilinen Avrupa’nın kültür sanat platformu Ege Üniversitesi EgeArt Sanat Günlerini 2015-2016 yılında kalite belgesiyle ödüllendirdiğini söyleyen Rektör Prof. Dr. Yılmaz, “Otuz bir Avrupa ülkesinin katılımında yer almayı sağlayarak bu etkinliğin Türkiye adına Ege Üniversitesi adına yaymak üzere bize elçilik yapmaya çalışıyorlar. Sanat ve sanat etkinlikleri, kültür-sanat aslında bir ülkenin görünen yüzüdür. Çağdaşlaşmanın ise en önemli göstergelerinden biridir. Ege Üniversitesi EgeArt Sanat Günleri ile sanata verdiği değeri bir eğitim-öğretim aracı ve estetik unsur olarak sanatı nasıl algıladığını tamamen kendine özgün ve özgür olan sanatla nasıl güncellendiğini insanoğlunun uygarlık belleğine yeni eserler katmayı sanat birikimine yeni eserlerle ilaveler yapmayı gençlerle ustaları buluşturarak geleceğimizin kurgulanmasında ve planlanmasında yerinde ve rolünün ne olduğunu hatırlamayı bilen ve bütün bunları sanat ve kültür etkinlikleri yoluyla önce bölgesine sonra ülkesine daha sonrada uluslararası aktarmaya çalıştığımız bir olgudur” dedi.

Prof. Dr. Yılmaz, “Teknolojiyle birlikte paylaşım ve gönüllülük kaybolmaya yüz tutuyor biz bu işi bizimle birlikte gönüllü olarak çalışanlarla yapıyoruz. Algılarımız yaşamımızın ta kendisidir biz algılarımızla dünyaya sahibiz, algılar kişiseldir. Bu nedenle “Algısal Farklılaşma” temasını benimsedik. Sanat yaşamın ta kendisidir, hepinizi yaşamın ta kendisine davet ediyorum” dedi.

Ege Art Sanat Günleri Ana sponsoru Ak Bank Ege Bölge Müdürü Kayhan Beyhan, EgeArt Sanat Günleri’ne ikinci kez katkı sağladıklarını belirterek “Akbank olarak kurumsal, sosyal çalışmalar alanında kültür ve sanatın ayrı bir yeri var. Yılardır kararlılıkla sürdürdüğümüz kültür sanat projelerinin sanatın geniş kitlelere ulaştırılmasına katkı sağlıyoruz. EgeArt’ın bu Avrupa Festivaller birliği platformunda dahil olması bölgesel bir etkinlik olmaktan çıkıp uluslararası düzeye taşınması bizleri çok mutu ediyor” diye konuştu.
Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla ise sürekli üniversitelerle işbirliği içinde olduklarını belirterek “Bornova’nın gelişmesinde Ege Üniversitesi çok önemli bir etkendir” dedi.

BORNOVA KABUĞUNU EÜ SAYESİNDE KIRDI
İBB Başkan Vekili S. Sırı Aydoğan, E.Ü kuruluşundan 60. Yılına kadar her aşamasında olduğunu belirterek Bornova’nın kabuğunu Ege Üniversitesi sayesinde kırdığını söyledi.
Aydoğan, “Sanatsız bir dünya kenti olamaz. Sanata yüzyıllar boyu üst üste konan bilgilerden oluşuyor. Dünya kenti olmak ancak sanata verilen değerle ve geçmiş sanat değerleriyle birlikte olabilir. EgeArt artık gelenekselleşti ve İzmir ege art sayesinde daha çok tanınacak” dedi.
Modern Türk heykelinin önde gelen temsilcilerinden Seyhun Topuz’a heykel sanatına katkılarından dolayı EgeArt Onur Ödülü ve Ege Art Günlerine katkıda bulunanlara plaket verildi.

Bir Cevap Yazın