Büyükşehir Belediyesi “Siyasette İzmir’in kadınları”nı yazdı

Siyasette İzmir’in Kadınları 1 (2)İzmir Büyükşehir Belediyesi, 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı’nın verilişinin 81. yıldönümünde, İzmir’in başarılı kadın siyasetçilerini görünür kılmak ve siyasete girmek isteyen kadınlara cesaret vermek amacıyla “Siyasette İzmir’in Kadınları” adlı bir kitap hazırladı.

5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı’nın verilişinin 81. yıldönümünde İzmir Büyükşehir Belediyesi, anlamlı bir çalışmaya imza attı. İzmir’i yöneten, İzmir’in kararlarını veren, İzmir’e hizmet eden kadınları görünür kılmak için Kadın Çalışmaları Şube Müdürlüğü ile Kent Arşivi ve Müzesi işbirliğinde “Siyasette İzmir’in Kadınları” adlı kitap basıldı.

1935 yılında yapılan genel seçimlerden bugüne kadar İzmir’in vekalet verdiği kadın vekiller, İzmir’e hizmet vermiş belediye başkanları ve belediye meclis üyesi kadınların tanıtıldığı kitapta ayrıca TBMM 5.12.1934 Meclis Tutanağı, Kadınların Seçme ve Seçilme Hakkı’nın tanınması hakkında yapılan görüşmeler, 6 Aralık 1934’te Kadınların meclise gönderdiği teşekkür mektubu, 1935 yılı genel seçimleri sonucu TBMM’ye seçilen kadın milletvekillerin listesi yer alıyor. Kitaptaki veriler ışığında, 1935 – 2015 yılları arasında İzmir’de 23 kadın milletvekili, 1963 yılından itibaren 10 belediye başkanı ve 346 meclis üyesinin görev aldığı anlaşılıyor.

Kitapta “İzmir’in ‘ilk’leri ve ‘en’leri” bölümü de büyük dikkat çekiyor. Bu bölümde, İzmir’in ilk kadın milletvekili Benal Nevzad İstar Arıman, yaşayan en eski milletvekili ve ilk kadın bakan Peyman Türkan Akyol, İzmir’in ilk kadın belediye başkanı Seniha Tınay, Seyrek Belediye Başkanlığı’nın yanı sıra kurulan Kadın Erkek Eşitliği Komisyonu’nun ilk başkanı Nurgül Uçar, halen Konak Belediye Başkanı olarak görev yapmasının yanı sıra, İzmir’in ilk kadın Baro Başkanı Sema Pekdaş, kadın alanında yaptığı önemli çalışmalar ve en uzun süre milletvekilliği yapan siyasetçi Işılay Saygın, en uzun süreli ve halen belediye meclis üyesi olan Nimet Haytabay, İzmir Milletvekilliği ve edebiyatçı kimliğinin yanı sıra Kurtuluş Savaşı’nın en aktif kadını olarak da Halide Edip Adıvar’ın ismi geçiyor.

“Siyasette İzmir’in Kadınları” kitabı, 4 Aralık 2015 tarihinde Tarihi Havagazı Fabrikası’nda, kitapta da yer aldığı gibi en uzun süre milletvekilliği yapan kadın siyasetçi Işılay Saygın, en uzun süre ve halen belediye meclis üyesi olan Nimet Haytabay ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Kadın –Erkek Eşitliği Komisyonu ilk Başkanı Nurgül Uçar’ın konuşmacı olarak katılacağı etkinlikle tanıtılacak. Söyleşinin moderatörlüğünü, köşe yazarı Ayça Dikmen yapacak.

Bir Cevap Yazın