Öğrenciler Yaşama Yol Verdi

Öğrenciler Yaşama Yol Verdi (1)Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanıp organize edilen 112 Acil çağrı Merkezi’nin gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte seyreden Ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesini amaçlayan “Yaşama Yol Ver Projesi” ilimizde bulunan yeni okulların katılımıyla devam ediyor. İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ARGE Birimi ve İl Ambulans Servisi Başhekimliği Eğitim Biriminin organize ettiği tanıtım faaliyetleri kapsamında; Aliağa, Bergama, Balçova ve Bornova ilçelerinde bulunan okul ve alışveriş merkezlerine gidilerek “Yaşama Yol Ver Projesi” tanıtıldı.

Yaşama Yol Ver Projesi ile birlikte vatandaşların ambulansa yol vermek ve İzmir 112 Acil Çağrı Merkezini boş yere meşgul etmemek konusunda bilgilendirilmesi amaçlanıyor.

Bu proje ile Acil Sağlık Hizmetlerinin amacı, acil sağlık hizmeti ihtiyacı oluşan vatandaşlarımıza günün 24 saatinde ücretsiz olarak İzmir 112 Acil Çağrı hattının aranması halinde en kısa sürede ulaşmak ve en uygun şekilde tedavisinin yapılabileceği bir merkeze ulaştırmaktır. Ancak ambulansın vakaya ulaşmasında önemli sıkıntılar yaşanmaktadır. Yollarda ambulanslar ve diğer geçiş öncelikli araçların kullanımı için güvenlik şeridi olmaması, diğer sürücülerin ambulansa yol vermemesi / verememesi, bazı saatlerde yaşanan trafik yoğunluğu, ara sokakların ambulansın geçişine uygun olmaması gibi nedenler, ambulansların vakalara ulaşımını zorlaştırmakta ve hastaya ulaşma süresini uzatmaktadır.

Bir Cevap Yazın