Harikasınız kızlar

Türkiye –Yunanistan Edebiyat Yolları (1)İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “Uluslararası Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Buluşması” kapsamında düzenlenen doğaçlama öykü yarışmasında dereceye giren çocuklar ve gençler ödüllerini aldı. Ödül alan 9 öğrencinin de kız olması dikkat çekti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, çocuklar ve gençleri önemli yazarlarla buluşturarak yaratıcılıklarını geliştirmek için “Türkiye –Yunanistan Edebiyat Yolları” ana temalı “Uluslararası Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Buluşması” düzenledi. 27 Kasım tarihine kadar sürecek etkinliğe Yunanistan’dan 9, Türkiye’den de 20 yazar katıldı. 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde düzenlenen “Uluslararası Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Buluşması”nın açılış töreninde doğaçlama öykü yarışmasında dereceye giren öğrencilere de ödülleri verildi. 9 okuldan 62 öğrencinin katıldığı yarışmada ilköğretim kategorisinde Çiftehavuzlar Ortaokulu 7. sınıf öğrencisi Melike Tüfekçi “Yaşam Yolunda” isimli öyküsüyle birinci olurken, lise kategorisinde “Kardeşlerin Farklılığı” isimli öyküsüyle MEV Özel Güzelbahçe Lisesi 9. sınıf öğrencisi Ekin Kayra Köse birinciliği aldı.

Edebiyatla gelen barış ve kardeşlik köprüsü

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Muzaffer Tunçağ, bu organizasyonu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün öğretmenlere armağan ettiği Öğretmenler Günü’nde gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Son yıllarda iki ülke arasında artan kültürel ilişkiler bizi çok mutlu ediyor. Bu tür organizasyonlarla aramızdaki ilişkileri geliştirerek dünyadaki savaş ve terör ortamında bir barış ortamı yaratıyoruz. İki ülkenin karşılıklı dayanışması bu yönde önemli bir adım. Gençlerimiz öncülüğünde bu barışı sağlayalım, kötülüğün ve sömürünün yarattığı bu saldırıları önleyelim” diye konuştu.

Rodos Belediye Başkanı Fotis Chatzidiakos, bu güzel buluşmaya katkı koyan İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederek, “Çocukların yüzündeki bakışlar, gülümsemeler bizi mutlu ediyor. Türkiye ve Yunanistan arasında sevgi ve kardeşlik üzerine bir köprü oluşturuyoruz ve bunun temelini çocuklarla birlikte atıyoruz. Yunan adalarında yaşayanlar Türkiye’deki kıyıları bir kardeş toprak olarak görür. Ortak çok yönümüz var. Olabildiğince kardeşliği artırmak, ilişkileri güçlendirmek hedefimiz olmalı” dedi.

Uluslararası Rodos Yazarlar ve Çevirmenler Merkezi Müdürü Nancy Tryposkouf Rodos, İstanbul ve İzmir’in ardından bu projenin uluslararası saygınlık kazanmasını, dünyanın her yanında devam etmesini istediklerini belirtti. Yazar Yunus Bekir Yurdakul ise sanattan uzak eğitimin eksik olacağından yola çıkarak bu etkinliği düzenlediklerini belirterek, “Geleceğe güvenle bakmalarını istediğimiz çocuklarımızın yazın ve sanat insanlarıyla tanışmaları, onları tanımaları, başarıları açısından büyük önem kazanıyor” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın