Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’na “altın dokunuş”

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin ana arterlerinden biri olan Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nda peşpeşe başlattığı yeni projelerle bölgenin cazibesini artırıyor:

1- Çim zemin üzerinde ilerleyecek tramvay hattı, ulaşımı rahatlatacak.

2- Kıyı Tasarım Projesi tamamlanacak. Orta refüj “yeşil yol” olacak.

3- Mithatpaşa Parkı önündeki karayolu alt geçidi ve üzerinde oluşturulacak kent meydanı, bölgenin çehresini değiştirecek.

4- Marina Karayolu Alt Geçidi, hem İnciraltı bölgesi hem de Çeşme Otoyolu ile kesintisiz ulaşım sağlayacak.

5- Proje çalışmaları başlatılan yeraltı otoparkı, bölgenin önemli bir ihtiyacını karşılayacak.

Daha rahat bir ulaşım için çevreci çözümler üretirken, diğer yandan da kent estetiği konusunda örnek çalışmalara imza atan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Üçkuyular ile Konak arasındaki ulaşımın can damarı konumundaki Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’na “altın dokunuşa” hazırlanıyor. Büyükşehir tarafından peşpeşe başlattığı yeni projelerin, bu önemli aksın cazibesini daha da artırması bekleniyor.

Çevreci tramvay İzmir’e yakışacak

Karşıyaka tramvayında ray döşeme çalışmalarının yarısını tamamlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak hattının ray döşeme çalışmalarına da geçtiğimiz hafta Hava Eğitim Komutanlığı önünden başladı. Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nın kara ve deniz tarafında olmak üzere yola 4. şerit olarak projelendirilen Konak tramvayı, çim zemin üzerinde ilerleyecek.

F.Altay Meydanı- Konak- Halkapınar arasında 12.7 kilometre uzunluğunda ve 19 durak, 21 araçla hizmet verecek Konak Tramvayı, pik saatlerde 3’er dakika, diğer saatlerde ise 4-5 dakika aralıklarla çalışacak.

Tramvay yapım çalışmaları ile koordineli olarak orta refuj kaydırılarak mevcut haliyle tuzlu zemin ve dar alanda gelişemeyen düzensiz bitkiler, yeni yol profiline uygun olarak düzenlenecek ve rehabilite edilecek. Bu bölgede, tıpkı Bornova Ankara Asfaltı’nda gerçekleştirilen uygulama gibi yeni ile ‘Yeşil Yol’ oluşturulacak.

Bir Cevap Yazın