Ata’dan Ana’ya koştular

Karşıyaka Belediyesi; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, 77. ölüm yıl dönümünde ‘Ata’dan Ana’ya Saygı Koşusu (2)’ ile andı. Yüzlerce Atatürk sevdalısı, Anayasa Meydanı’ndan Zübeyde Hanım Kabri’ne koştu. Sporcuları kutlayan Karşıyaka Belediye Başkanı Akpınar, “Karşıyaka büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün arkasında her zaman, her koşulda, her zorluğa inat koşacaktır” dedi.

ANLAMLI ETKİNLİK
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın anıt mezarının bulunduğu Karşıyaka; Ata’nın 77. ölüm yılı nedeniyle anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Spora büyük önem veren Atatürk ve O’nu Türk milletine kazandıran annesi Zübeyde Hanım, Karşıyaka Belediyesi tarafından bu yıl 22. kez düzenlenen ‘Ata’dan Ana’ya Saygı Koşusu’ ile anıldı. Koşu, Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’ın işareti ile Anayasa Meydanı’ndan başladı. 718’i kayıtlı, her yaştan yaklaşık bin sporcunun katıldığı koşu Anayasa Meydanı’ndan başladı. Yalı Caddesi’ni takip eden sporcular Girne Caddesi’nden Atatürk Caddesi’ne dönüp, 4,2 kilometrelik parkur sonunda Zübeyde Hanım Kabri’ne ulaştı. Dereceye girenlere madalya ve kupa verildi.

HATİCE ANNE DUYGULANDIRDI
30 farklı kategoride gerçekleşen koşuda İzmir’in çevre ilçelerinden sporcular da yer aldı. Engelli ve yabancı uyruklu sporcular da koşuya katıldı. Koşunun en yaşlı üyesi olan 19 Mayıs 1922 doğumlu, 93 yaşındaki Hatice Leman Ertürk de koşuyu tamamladı. Ertürk’e kupasını Başkan Akpınar verdi. Ödül töreni sırasında duygusal anlar yaşandı.

“YOLUNDAN DÖNMEYECEĞİZ”
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ”10 Kasım haftasında Ata’mızdan Ana’mıza koşuyoruz, onunla kucaklaşıyoruz. Ata’mızı bize kazandıran Zübeyde Ana’ya şükran borçluyuz. Ata’mızın bize emaneti Cumhuriyet’i hep birlikte koruyacağız. Mustafa Kemal Atatürk ve saygıdeğer annesi Zübeyde Hanım’a bir kez daha söz veriyoruz: Rahat uyuyunuz, bugünkü sıkıntılara bakıp üzülmeyiniz. Çocuklarınız sizlerden aldıkları ilham ve güçle, birliğimizi, ülkemizi daima koruyacak, aydınlanma yolundaki rotasından asla sapmayacaktır. Karşıyaka, Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün arkasında her koşulda, her zorluğa inat koşmaya devam edecektir” dedi.

Bir Cevap Yazın