Deniz yoluyla 12 bin kişi Foça’ya gitti

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu yaz başlattığı Foça’ya hafta sonu gemi seferleri büyük ilgi gördü. 1 Ağustos’ta gerçekleşen ilk seferin ardından sadece üç ayda 12 bin kişi Foça-İzmir arasında gemi yolculuğu yaptı. Yaz sezonunun sona ermesiyle birlikte seferlere ara verilirken, önümüzdeki yaz yeni ilçelerin de İZDENİZ’in rotasına dahil olması bekleniyor.

Son teknoloji gemilerle donattığı filosuyla deniz ulaşımını her gün biraz daha geliştiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, iç körfez seferlerini dış körfeze de taşıyarak yeni bir dönem başlattı. İlk sefer, 1 Ağustos 2015’de Foça ilçesine gerçekleştirildi. Foça Belediyesi’ne ait iskeleyi yeni gemilere uygun hale getiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, hafta sonu tatilini bu ilçede geçirmek isteyen İzmirliler için cumartesi ve pazar günleri karşılıklı iki sefer düzenledi. 25 Ekim Pazar günü yaz sezonunun son seferi gerçekleştirildi. Foça-İzmir arasındaki gemi seferlerinde yaklaşık 12 bin İzmirli seyahat etti. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, bu uygulaması vatandaşlardan tam not aldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2016 Yazı başından itibaren Foça seferlerine tekrar başlayacak.

Sırada Mordoğan var

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Foça’nın ardından Mordoğan, Urla, Güzelbahçe ve Karaburun’a da deniz ulaşımı çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Mordoğan İskelesi’nin yapım ihalesine çıkıldı. Diğer ilçelerde iskele inşası için ihale çalışmaları yapılıyor.

Bir Cevap Yazın