Birdendokuza Hayatı Nakledin Sergisi Açıldı!

Birdendokuza Hayatı Nakledin Sergisi (2)İzmir İl Sağlık Müdürlüğünün koordinatörlüğünde “Organ, Doku ve Nakli Haftası” etkinlikleri kapsamında Bornova İlçe Sağlık Müdürlüğünün hazırladığı “Birdendokuza Hayatı Nakledin Sergisi” bugün Urla Uluslararası Acil, Afet Eğitim ve Simülasyon Merkezi’ndeki tarihi Tahaffuzhane Binası’nda açıldı.

Hazırlanan sergi ile sağlık arayışındaki tarihsel süreç, teknolojinin sağlığa yaptığı hizmet, organ naklindeki aktörler anlatılacaktır. Organ nakli sürecindeki tüm aktörler anlatılırken organ bağışının temel sorunlarından biri olan “güven” olgusunun gelişimine katkı sağlamak öncelikli amaçlardan birini oluşturuldu.

Sergi Açılışında Müze Bilimci ve Hemşire Necla Guher, “Sergimizi ortaya koymamızda başta İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’ne ve herkese çok teşekkür ederim.”dedi.

İzmir İl Sağlık Müdürü Dr. Ayhan İZZETTİNOĞLU ise “Tedavisi organ nakli ile yapılan hastalıklarda, yeterli miktarda organ bağışı yapılmadığı için organ nakli sayıları yetersiz kalıyor. Sonuçta biz Sağlık Müdürlüğü ya da Sağlık Bakanlığı olarak elimizdeki teknolojiler, personelimizin yetenekleri, organ nakli için üst seviyededir. Bugün dünyada yapılan tüm organ nakilleri hemen hemen ülkemizde de yapılmakta, hatta bir ötesindedir. Ancak, bizim nakillerimizi yetersiz kılan organ bağışının yetersizliğidir. İşte bu yüzden her fırsatta her organizasyonda bunu dile getiriyoruz. Özellikle 3-9 Kasım “Organ Bağış Haftası”nda etkinliklerimizi yoğunlaştırıyoruz. Bu konuda insanların içersinde oluşan güvensizliği gidermeye çalışıyoruz. Bazı insanların dini kaygıları olabiliyor, biz bu konuda 2013 yılında Sağlık Müdürlüğü olarak İl Müftülüğümüz ile program başlattık. Din adamları ile başlattığımız Cuma Hutbelerinde organ bağışı konuları işlendi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile öğretmenlerle bir kampanya düzenledik. Bunun gibi etkinlikleri sadece bu hafta değil yıl boyunca sürdürüyoruz. İl olarak 3 yıldır bu konuda organ bağışı listelerinde 81 il içerisinde 1. Sırada yer alıyoruz.

Bornova ilçe Sağlık Müdürlüğümüzün kendi yaptıkları organizasyon anlamında, birden dokuza; bir candan 9 can kurtarımı. 1 den 9 a dedik çünkü; bir canla 9 canı kurtarabiliyoruz. Bu sergi bildiğimiz sıradan bir sergi değil. Arkadaşlarımızın amacı burada farkındalık yaratmak. Ve biraz da empati kurmamızı sağlamak. YENİ BİR HAYATA CAN OLMAYA, ORGANLARINIZI BAĞIŞLAYARAK BAŞLAYABİLİRSİNİZ !

Bu Organizasyonda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum “ dedi.

Organ bağışına ve organ nakline farklı bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen sergi 03-11 Kasım tarihleri arasında gezilebilir.

Bir Cevap Yazın