“Çocuklar için İnsan Hakları ve Sinema Projesi” İzmir’de!

Başak Kültür ve Sanat Vakfı’nın, Van Barosu ve Hollandalı sivil toplum kuruluşu DW-RS Producties ortaklığında gerçekleştirdiği, Sivil Toplum Diyalogu Programı kapsamında yürütülen, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından fonlanan “Çocuklar için İnsan Hakları ve Sinema Projesi” İzmir’li çocuklarla bir araya geldi. Projenin İzmir atölyesi Bornova Belediyesi, Yaşar Üniversitesi, İzmir Kısa Film Festivali ve Bingöllüler Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Eğitim ve Kültür Derneği katkılarıyla gerçekleşti.

Proje kapsamında 24-26 Ekim tarihlerinde Bornova Belediyesi ve İzmir Kısa Film Festivali katkılarıyla, Yaşar Üniversitesi’nde insan hakları ve sinema atölyesi yapıldı. 3 gün süren eğitimlerde katılımcı çocuklar, insan hakları ve özellikle çocuk haklarına atıfta bulunan 2 kısa film çektiler.

Projenin Denizli ayağında oyuncu-yönetmen Derya Durmaz, Amerikalı yönetmen-akademisyen Theron Patterson eğitmenliğinde 14-18 yaş arası çocuklarla atölye çalışmaları yapılmasının yanı sıra, 26 Ekim Pazartesi günü saat 14:00’de Bornova Belediyesi’nde İzmir’de çocukların sosyal şartları ve hakları bakımından şartlarının iyileştirilmesine yönelik, çeşitli kurumların işbirliğiyle yapılabilecek çalışmaların konuşulacağı ve ilgili tüm STK, kamu kuruluşu, eğitim ve sanat kurumlarının davetli olduğu bir toplantı gerçekleştiriliyor.

14 aylık bir dönemde tamamlanması planlanan “Çocuklar için İnsan Hakları ve Sinema Projesi” kapsamında bugüne kadar İzmir dışında Denizli, Van, Soma, Batman, Amsterdam, Dersim, Bitlis, Ordu, İstanbul ve Hatay’da hassas konumdaki çocuklarla insan hakları ve sinema atölyeleri gerçekleştirildi. Projenin bundan sonraki durakları Diyarbakır, Adana, Mersin ve Erzurum olacak.

Bir Cevap Yazın