Büyükşehir’den 1.1 milyon meyve fidanı

Kırsal kesimdeki üreticiyi desteklemek için “fidanlar bizden, meyveler sizden” sloganıyla yola çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2015 yılının ikinci dönemini kapsayan fidan dağıtım kampanyasını Menderes Değirmendere’de başlattı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Aralık ayına kadar sürecek dağıtımlarla, sadece 2015 yılı içinde 1 milyon 100 bin fidanı üreticiyle buluşturmuş olacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen “Kırsal Kesimde Gelir Getirici Faaliyetlerin Desteklenmesi Projesi” kapsamında üreticilere yönelik meyve fidanı dağıtımı çalışmalarının ikinci dönemi Menderes Değirmendere’de başladı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da katıldığı sembolik törenle, ilk etapta Menderes’in 7 mahallesinde 2 bin 300 adet zeytin fidanı dağıtıldı.
Dağıtım öncesinde üreticilerle bir araya gelerek sohbet eden Başkan Aziz Kocaoğlu, kırsalda verimi artırmak ve kaliteyi yükseltmek için üreticinin ihtiyaç duyduğu her türlü desteği verdiklerini belirterek, “Köylerimizin kalkınması için bize düşen ne görev varsa yapmaya hazırız” diye konuştu. Vatandaşların köylerindeki ihtiyaçları muhtarlar aracılığıyla kendilerine iletmelerini isteyen Başkan Kocaoğlu, mümkün olan tüm talepleri en kısa zamanda karşılamaya çalışacaklarını söyledi. Fidanlarını Büyükşehir Belediyesi görevlilerinden teslim alan üreticiler, Başkan Aziz Kocaoğlu’na destekleri nedeniyle teşekkür etti.

1 yılda 1 milyon 100 bin fidan
İzmir Büyükşehir Belediyesi, kırsaldaki üreticilerin desteklenmesi amacıyla başlattığı proje kapsamında 2015 yılının ilk döneminde 725 bin 166 adet meyve fidanı dağıttı. Projenin ikinci dönemini kapsayan Aralık ayına kadarki süreçte ise badem, zeytin, ceviz, incir ve kestane olmak üzere 21 ilçede, 21 bin üreticiye toplam 378 bin 385 fidan dağıtılacak. Böylece sadece 1 yıllık dönemde dağıtılan fidan sayısı 1 milyon 100 bini aşmış olacak.
Proje ile kırsal kesimdeki üreticinin gelirlerinin artırılmasının yanı sıra yaklaşık 20 bin dekar arazinin meyveciliğe kazandırılması hedefleniyor.

Bir Cevap Yazın