DÜNYA SANATI İZMİR’DE BULUŞUYOR

DSC_06016. Uluslararası EgeArt Sanat Günleri, alanında dünyaca ünlü uluslararası sanatçıları ve sanata tutkun olan tüm sanatseverleri ‘Algısal Farklılaşma’ ana teması altında 4 – 13 Aralık 2015 tarihleri arasında İzmir’de buluşturacak.

Kültürlerarası etkileşimi arttırmak, sanat belleğini zenginleştirmek ve sanatın gelişimine katkı sağlamak üzere alanında dünyaca ünlü sanatçıların katılımı ile on yıl önce başlayan EgeArt Sanat günleri bu yıl Ege Üniversitesi’nin, 60.yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde yer alıyor. 4 – 13 Aralık 2015 tarihleri arasında 16 farklı etkinlik alanında gerçekleştirilecek olan 6.Uluslararası EgeArt Sanat Günleri; 26 ülkeden uluslararası sanatçıları 24 üniversiteden katılan akademisyenler, Türkiye’nin birçok ilinde eğitim gören yabancı uyruklu ve binlerce Türk öğrenci ve sanatseverler ile İzmir’de buluşturacak.

Ege Üniversitesi öncülüğünde birincisi 2005 yılında gerçekleştirilen EgeArt Sanat Günleri; iki yılda bir Aralık ayında Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi başta olmak üzere İzmir’in 16 farklı kültür merkezinde açılacak sergiler, düzenlenecek paneller, sunumlar, sahne etkinlikleri, yarışmalar ve çalıştaylar ile her yıl olduğu gibi bu yıl da kente yayılacak. 6. EgeArt Sanat Günleri’ni bir hafta içerisinde 100.000’i aşan sanatseverin izlemesi bekleniyor.

2013 yılında ÇAĞSAV Kurum Onur Ödülü’nü alan, Mayıs 2015 itibari ile EFFE – Europe for Festivals, Avrupa Festivaller Birliğine kabul edilen ve Avrupa’da 31 ülkede tanıtımı yapılacak olan 6. Uluslararası EgeArt Sanat Günleri ülkemizin tanıtımında önemli bir rol üstlenmektedir.

Türkiye’nin ve İzmir’in en önemli sanat etkinliklerinden birisi olan ve EgeArt adıyla markalaşan sanat günlerini geleneksel bir hale getirmek için çalışmalarını aralıksız sürdüren Ege Üniversitesi, bu yıl da birbirinden farklı, kaliteli, alanında tanınmış sanatçıları ve eserlerini ülkemizde buluşturmak için hazırlıklarını tamamladı.

Ege Üniversite öncülüğünde, AKBANK ana sponsorluğunda, T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı katkıları, AB Bakanlığı, İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova Belediyesi, Karşıyaka Belediyesi, Konak Belediyesi, Fransız Kültür Merkezi, Karşıyaka Spor Kulübü, Bosna- Hersek Fahri Konsolosluğu, İtalyan Konsolosluğu, Polonya Fahri Konsolosluğu, Slovakya Fahri Konsolosluğu ve Yaratıcı Çocuklar Derneği işbirliği ile düzenlenen EgeArt Sanat Günleri, iki hafta boyunca gerçekleştirilecek olan sergiler, konserler, dinletiler, sunumlar, paneller, konferanslar, tiyatro gösterimleri ve film gösterimleri ile İzmirli sanatseverlere tam anlamıyla bir sanatsal şölen yaşatacak.

26 Ülkeden 50 Sanatçı İzmir’de…
6.Uluslararası EgeArt Sanat Günleri’ne resim, baskı resim, heykel, seramik, cam, fotoğraf, videoart ve kağıt sanatları ile güncel sanat dallarından Türkiye’nin yanı sıra 26 ülkeden 50 yabancı sanatçı katılıyor.

Amerika, Avusturya, Bangladeş, Belçika, Bosna- Hersek, Bulgaristan, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hindistan, Hollanda, İran, İspanya, İtalya, Kanada, Kore, Küba, Macaristan, Malezya, Mısır, Norveç, Polonya, Rusya, Tayland, Tayvan sanatçıların yer alacağı EgeArt’ta 2000’den fazla eser, İzmir’in farklı noktalarında bulunan kültür merkezlerinde ve sanat galerilerinde sergilenecektir.

Bir Cevap Yazın