İzmir’de “heykel zamanı”

Uluslararası Heykel Çalıştayı (2)İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin üçüncü kez düzenlediği Uluslararası Heykel Çalıştayı için yurt içi ve yurt dışından 328 sanatçı başvuruda bulundu. Uzman jüri tarafından belirlenen 4’ü yabancı 5 heykeltraş, İzmir için en güzel eserlerini üretmeye başladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 1 Ekim – 4 Kasım 2015 tarihleri arasında düzenlediği “3. Uluslararası Heykel Çalıştayı” için hazırlanan bronz heykeller, killerle şekillenmeye ve İzmir için birbirinden güzel eserler ortaya çıkmaya başladı.

Kültürpark 1 No’lu Hol’de konuşlanan 4’ü yabancı 5 heykeltraş, başvuruda bulunan 328 sanatçı arasından seçildi. 1 Ekim tarihinden bu yana sabahtan akşamın ilerleyen saatlerine kadar çalışarak çamura şekil veriyor. Menemen’den getirilen 8.5 ton kil, usta heykeltıraşların elinde adeta yeniden hayat buluyor.

İlk çalıştayda ahşap, ikincide mermer malzeme kullanan sanatçılar, bu yıl eserlerini bronz malzeme ile yapacak. Kil çalışması bittikten sonra eserler kalıba alınarak içine polyester uygulaması yapılacak. Ardından da döküm yapılarak bronz heykele dönüşecek.

Yenilikçi yaklaşım

Çalıştay sonrası ortaya çıkan heykeller, İzmir’in farklı noktalarına konulacak. İzmir’in kültür- sanat alt yapısını zenginleştirme yolunda önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, uluslararası heykel çalıştayının da bu hedefin önemli bir parçası olduğunu vurgulayarak, “Hem kent genelinde, yeniden tasarlanan kıyı şeridinde sanat eserlerinin çeşitliliğini artırmak hem de İzmir halkının farklı sanatsal uygulamalarını üretim aşamasından itibaren izleyebilmesine, sanatçıların birbirleri ve kentliler ile iletişim içerisinde üretmesine olanak sağlamak amacıyla bu organizasyonu yapıyoruz. Yenilikçi bir yaklaşımla kent halkına farklı malzemelerden yapılmış sanatçıların eserlerini sunmak istiyoruz” dedi.

Bir Cevap Yazın