Hasan Tahsin İzmir’le buluştu

Hasan Tahsin vapur (2)İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yakıttan yüzde 30 tasarruf sağlarken yolculuk süresini kısaltan 3 yeni arabalı yolcu gemisinden ilki olan “Hasan Tahsin”, Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu’nun katıldığı törenle ilk seferine çıktı. Törende konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu, onay bekleyen Körfez ÇED raporu için, “Hiçbir eksik yok, siyasi irade var” dedi.

Toplu ulaşımda deniz taşımacılığının payının artırılması ve mevcut filonun modern, çevreci, engelli kullanımına uygun gemilerle yenilenmesi amacıyla “Deniz Ulaşımını Geliştirme Projesi”ni uygulamaya koyan İzmir Büyükşehir Belediyesi, 15 yeni yolcu gemisinden sonra ihalesi ve inşası yaptırılan 3 adet arabalı yolcu gemisinden ilki olan “Hasan Tahsin”i İzmir Körfezi’yle buluşturdu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Hasan Tahsin Arabalı Yolcu Gemisi’nin Bostanlı İskelesi’nden Üçkuyular İskelesi’ne saat 10.45’de gerçekleştirdiği ilk seferine İzmirliler ile birlikte katıldı. Başkan Aziz Kocaoğlu, yeni geminin ilk yolcusu 15 yaşındaki Bartu Tuncay ile otomobil sürücü Timuçin Öner’e günün anısına plaket verdi. Plaketi eşi Tülhan Öner ile birlikte alan Timuçin Öner, “İzmir’i yaşayan ve yaşanacak bir şehir yaptığınız için aslında bu plaketi bizim size vermemiz gerekiyor” dedi.

Sefer öncesi Bostanlı İskelesi’nde düzenlenen törende konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu, “İzmir, körfeziyle var olmuş, dünyaya açılmış, büyümüş bir deniz kenti. 8500 yıldır körfez sayesinde ayakta kalmış bir kentimiz. Osmanlı döneminden bu yana Akdeniz’de önemli ticaret merkezlerin biri olmuştur. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2000 yıllarda rahmetli Ahmet Piriştina’nın girişimleriyle 7 gemi ve 3 arabalı yolcu gemisiyle deniz taşımacılığına başladı. Göreve geldiğimizde gemilerimizin ekonomik ömrünün dolduğunu tespit ettik. Araştırma yaparak, üniversitelerden konunun uzmanlarından bilgi alarak karbon kompozit gemilerin yapılmasına karar verdik. Çeşitli nedenlerden bu gemilerin yapılmaması, tersanelerin ihaleye girmemesi için siyasi manipülasyonlar yaşadık. Yılmadık, 15 adet karbon kompozit geminin üretimine başlandı. 7 tanesi geldi, çalışıyor. Geriye kalan 8 tanesi 3 ay arayla gelecek. 2017 yılının ortalarında bütün gemilerimiz körfezde çalışamaya başlayacak” dedi.

Yeni iskeleler için çalışmalar sürüyor

Deniz ulaşımının daha etkin kullanılması gemilerin yanı sıra yeni iskeleler için de çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Başkan Aziz Kocaoğlu, “Mavişehir’de mutlaka bir iskele kurmamız gerekiyor. Güzelyalı, Urla, Mordoğan, Karaburun’da iskele problemini çözüyoruz. Foça’da çözdük, yolcu taşımaya başladık” diye konuştu.

İsimleri İzmirliler belirledi

Hasan Tahsin arabalı yolcu gemisi için “gelin aldık, gelinimize gözümüzün içi gibi bakacağız” diyen Başkan Aziz Kocaoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İkinci gemimiz Mart, üçüncü gemimiz Ağustos ayında gelecek. İsimlerini İzmirli hemşehrilerimizin oyalarıyla belirledik. İzmirliler ilk gemiye ilk kurşunu atan Hasan Tahsin, ikinci gemiye görevi başında vefat eden Ahmet Piriştina, üçüncü gemiye ise devrim şehidi Kubilay’ın ismini verdi. Bu gemiler çalıştığı sürece bu 3 isim İzmirlilerin hafızasında yerini daha da güçlendirecek ve ölümsüzlüğe yürüyecek.”

Deniz ulaşımına 500 milyon lira

15 karbon kompozit yolcu gemisi ile 3 arabalı yolcu gemisi için 500 milyon TL’lik ihaleye çıktıklarını hatırlatan Başkan Aziz Kocaoğlu, “Bunu yapmazsanız ne tasarrufu sağlayabiliyorsunuz ne de hemşehrilerinizi hızlı güvenli taşıyabiliyorsunuz, ne de körfezi verimli kullanabiliyorsunuz” dedi.

Eksik yok, siyasi irade var

Onay bekleyen Körfez ÇED raporu hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Aziz Kocoağlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bir büyük hayalimiz daha var. Günümüzde kentleri ve devletleri çevre yatırımları ile çevreyi korumak için yaptıkları ön plana çıkarıyor. İzmir Körfezi’nin dolmaması, bizden sonraki nesillere de hizmet etmesi, canlığının artması, yüzülebilir olması için bir çalışma hazırladık. Şu an ÇED sürecinde. Hiçbir eksiği ve hatası yok, siyasi irade var. TCDD ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa hazırlattığı ÇED raporunda hiçbir hata, problem yok. Sadece ötelemek için gerekçe üretmek var. Siyasi irade, ‘bu ÇED raporu çıksın’ dediği an bir imzayla devreye girecektir. Hem limanız güçlenecek hem körfezde denize girebileceğiz.”

Körfeze çok yakışacak

Yeni geminin körfeze çok yakışacağını ifade eden Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ise, “Bunun için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocoağlu’na ayrıca teşekkür ediyoruz. Ulaşım denilince akla İzmir Büyükşehir Belediyesi geliyor. Toplu taşımacılıkta en modernize sistemleri İzmirlilerle buluşturuyor. İzmir’de ulaşım hem modern hem ucuz. Ülkemiz özel bir süreçten geçiyor. Hasan Tahsin ismi bu açıdan önemli. Hasan Tahsin özgürlüğün, demokrasinin ve bağımsızlığın simgesidir. Deniz de bizim için bağımsızlığın, özgürlüğün simgesidir. O yüzden Hasan Tahsin’i denizle buluşturup barışın ve özgürlüğün hakim olmasını istiyoruz” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın