Karşıyakalı yüzücü Emre Erdoğan, Cebelitarık’ı yüzerek geçti

Karşıyakalı yüzücü Emre Erdoğan, koruma kafesi, özel kıyafeti ve herhangi bir donanım olmadan, Cebelitarık Boğazı’nı geçen dünyada 502’nci, Türkiye’den ise 2’nci kişi oldu.

Karşıyaka Spor Kulübü yüzme sporcularından Emre Erdoğan, dalga, akıntı ve ısısı sürekli değişen suya rağmen 17 kilometre uzunluğunda, bin metre derinliğindeki zorlu Cebelitarık parkurunu 4 saat 40 dakikada geçti.

30 Eylül sabahı bindikleri tekneyle Tarifa’nın ada burnuna geçen Emre Erdoğan, ilk 45 dakikada soğuğa alışmasının ardından dalgalarla yoğun mücadeleye girdi.

Erdoğan zorlu mücadelesinde her 45 dakikada bal ve muz ile beslenip su içti. Soğuktan çok büyük yük gemilerinin, transatlantiklerin yarattığı dalgaların hem tekniğini, hem de sinirlerini bozduğunu anlatan Erdoğan, 4’ncü 45 dakikaya girerken akıntının kendisine karşı döndüğünü söyledi.

Emre Erdoğan, şöyle dedi: “Suya karşı verdiğim mücadeleye bir de saatte 2.5 kilometre ile geriye itmeye başlayan akıntı eklendi. Kılavuz kaptanın ‘İsterseniz çıkabilirsiniz. Burayı geçmek artık imkansız’ sözlerine cevap bile vermeyerek mücadeleme devam ettim. Çünkü bunun için çok çalışmıştım ve dönmeye hiç niyetim yoktu. 2 Kilometreyi normalde 26 dakikada geçen biri olarak orada 1.5 saat adeta savaş verdik. Bunlar yetmiyormuş gibi soğuk da şiddetini arttırdı. Tam ümidimi kaybetmiştim ki altımdan geçen bir yunus bana bunun imkansız olmadığını gösterdi. O kadar rahat gidiyordu ki kıskandım. Hızımı arttırdım. Kafamı kaldırdığımda 2 kilometre kaldığını söylediler. Kalan 2 kilometre de kısa sürede bitti. 4 saat 40 dakikada kıyıya vardığımda Faslı gençler alkışlıyorlardı. Bunu başardığım için çok mutluyum.”

İspanya Yüzme Federasyonu, Cebelitarık geçişi nedeniyle Emre Erdoğan’a sertifika verdi.

DHA

Bir Cevap Yazın