Karşıyaka’da bilim dolu şenlik

Karşıyaka Bilim Şenliği (2)Karşıyaka’da, bilimsel çalışmaları toplumun her kesimine yaymak ve çocukları teşvik etmek amacıyla düzenlenen Bilim Şenliği, coşkulu bir açılış töreniyle başladı. 9 ve 10 Ekim tarihlerinde Mavişehir Bilim Müzesi’nde gerçekleşecek şenliğin açılışına katılan Başkan Akpınar, “Bilimi toplumun geneline yayma düşüncesindeyiz” dedi.

GÜNLÜK YAŞAM VE BİLİM
Karşıyaka Belediyesi ile Bahçeşehir Koleji tarafından ortaklaşa düzenlenen ve TÜBİTAK tarafından desteklenen Karşıyaka Bilim Şenliği; Mavişehir’deki Bilim Müzesi’nde törenle başladı. Törene, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Engin Bişar, İzmir Bahçeşehir Koleji Okul Müdürü Zeynep Hülagü ile ODTÜ, Hacettepe, Ege, İstanbul Aydın ve Çukurova üniversitelerinden akademisyenler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar ve bine yakın çocuk katıldı.

50 AKADEMİSYEN, 3 BİN KATILIMCI
9-10 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek Bilim Şenliği’nde; 69 istasyonda, 50’den fazla akademisyen, 3 bini aşkın katılımcıyla bir araya gelecek. Bilim iletişiminin sağlanması, bilimsel bilginin geniş toplum kitlelerine ulaştırılması ve bilim-teknoloji arasındaki etkileşimin kavratılması için sergi, sahne şovları, gösteri, atölye/laboratuar çalışmaları, tematik bilim oyunları, yarışmalar, söyleşiler gibi etkinlikler düzenlenecek. Başta küçük yaştakiler olmak üzere, tüm katılımcıların; faaliyetler yoluyla temel bilimsel olguları fark etmeleri, merak duygularının, araştırma, sorgulama ve öğrenme isteklerinin tetiklenmesi amaçlanacak.

“GELENEKSEL HALE GETİRECEĞİZ”
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “TÜBİTAK tarafından desteklenen Karşıyaka Bilim Şenliği, bilimin sanıldığı gibi soğuk laboratuarlara sıkışmış, anlaşılmaz formül ve işlemlerle yürütülen bir gizlilik değil; yaşamın içinde soluk alıp veren ve sonuçlarının mutluluğunu yaşamın pratiğinde ve her alanda hissettiğimiz insani bir eylem olduğunun göstergesidir. Bilim Şenliğimiz, gündelik yaşamla bilimi buluşturacak, popüler bilim yaklaşımıyla, bizleri harika yolculuklara çıkaracaktır. Bilim Şenliğimizin gördüğü ilgi, bu güzel buluşmayı geleneksel hale getirmek için bizlere güç verdi. Yılda ortalama 12 bin kişinin ziyaret ettiği Bilim Müzemiz ile birlikte, bilimin ve bilimsel etkinliklerin destekçisi olmayı sürdüreceğiz. Kısa süre önce bilim adına, ülkemiz adına, insanlık adına, olağanüstü bir başarıya imza atarak Nobel Kimya Ödülüne değer görülen Sayın Prof. Dr. Aziz Sancar’ı da bir kez daha kutluyor ve alkışlıyorum” dedi.

Bir Cevap Yazın