Selanik, İzmir’e şimdi çok daha yakın

ellinair selanik izmir (1)İzmir ile Selanik arasındaki direkt uçuşları sağlayan seferler için ilk kutlama İzmir Adnan Menderes Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde yapıldı. Toplantıya katılan Yunanistanlı yetkililer ve İzmirliler kutlama pastasını beraber kesti.

Kokteylde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Selanik ile İzmir’i ‘Ege denizindeki partnerler’ olarak gördüğüne işaret etti. Başkan Kocaoğlu, karşılıklı sinerji yaratarak iki kentin de kalkınmasına katkıda bulunacak direkt seferlerden mutlu olduklarını vurguladı. Seferlerin başlaması için Selanik Belediye Başkanı’nın çok büyük bir emeğinin bulunduğunu da kaydeden Kocaoğlu, “Eğer bu uçağı karşılıklı doldurursak, uçak firması da memnun kalırsa haftada iki sefer olan bu uçuşlar daha da artacak, deniz ulaşımının da yolu açılacaktır. Tüm emeği geçenlere İzmir halkı adına sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.

TÜRKLER BENİM KARDEŞİM
Selanik Belediye Başkanı Yannis Mutalis, çok duygulandığını ve uçuşların ardından gemi işi için de uğraşacaklarını söyledi. Mutalis, “Selanik ve İzmir’in iki kız kardeş. Anneleri var; İstanbul. Bu iki kız kardeş buluşmalı ve görüşmeli. Yunanistan, İzmirli iş adamı için Balkanlar’a açılan kapı. İzmir de Yunan iş adamları için Doğu’ya açılan kapı. İnşallah Doğu’daki hüzünlü olaylar sona ersin. Türkler benim kardeşim ben onları böyle hissediyorum. Avrupalıları ortağım gibi görüyorum. İnsan ortağıyla kavga eder yolunu değiştirir, ama kardeşleriyle kavga da etse yolunu değiştiremez, aynı yolda birlikte kalır” dedi.

MOUZENİDİS’DEN ÖVGÜ
Havayolu şirketi Elinair Başkanı Giannis Mouzenidis, “Yaşadığımız geçiş dönemine rağmen turizm uluslar arası ekonomi alanında en önemli sanayilerden birisi olmaya devam etmekte olup ayrıca yükseliş göstermektedir. Devlet olsun özel olsun tüm şirketler turizmin gelişmedeki önemini kavramış bulunmaktadırlar” dedi.

En güçlü turizm gruplarından biri olan şirketlerinin Polonya ve Türkiye’de büyüme planlarının bulunduğuna işaret eden Mouzenidis, gruba ait havayolu Elinair ağını her geçen gün geliştirmekte olduklarını kaydetti. İzmir’in en önemli seçimleri olduğunu da sbelirten Mouzenidis şöyle dedi: “İzmir ve Selanik Ege Denizi’nin önemli tarihi bulunan iki şehridir. Hedefimiz İzmir-Selanik direkt irtibatına katkıda bulunmaktır. Demek oluyor ki Elinair mesafeleri sıfırlayan, iki şehri birbirine yaklaştıran bir köprü rolünü oynayacaktır.”

SEFERLER KALICI OLSUN
İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Selanik ve İzmir’in birbirine benzeyen İzmir birbirine benzeyen kardeş şehirler olduğunu vurgulayarak “Ancak maalesef ne karadan ne denizden ne havadan kolay bir ulaşım sağlanamamıştı. İnşallah bu artık geride kaldı. Önümüze bakalım, uçağı dolduralım ve bu seferler kalıcı olsun. Ama yeterli değil. Aynı zamanda deniz ulaşımı da sağlamak zorundayız. Turizm ve ticaret bu deniz ve havayolu ile gelişebilir. Şu anda 1 milyon Yunanlı Türkiye’ye geliyor, 1 milyon Türk de Yunanistan’a gidiyor. Bu iki kardeş ve komşu ülkenin toplam nüfusu 90 milyon. Onun için biz de üzerimize düşen görevi yapacağız. Bu seferi dolduracağız, uçak sayılarını artıracağız” dedi.
DHA

Bir Cevap Yazın